šipky

Čaroděj Whitlock vyřadil Van Gerwena, vypadl i Gary Anderson

V sobotu večer fanoušci nejlepších světových šipek mohli sledovat čtvrtfinálová utkání na World Grand Prix. K vidění bylo hned několik překvapení. Z turnaje vypadl nejprve Gary Anderson a poté Simon Whitlock excelentním výkonem vyřadil Michaela van Gerwena.

Hned první čtvrtfinále přineslo velké překvapení. Gary Anderson proti světovému hráči číslo 73 Dirku van Duijvenbodemu prohrál první dva sety a ve třetím prohrával 0:2 na legy. Nizozemec ale netrefil šipku na vítězství v zápase a Anderson třetí set vyhrál. V tom čtvrtém už Van Duijvenbode překvapení dokonal. Světovou devítku porazil 3:1 na legy, tedy celkově 3:1 na sety, což ho posunulo již do semifinále World Grand Prix.

Na tomto turnaji se hraje systém double-in double-out, takže hráči musí nejen zavírat na dvojnásobcích, ale doublem musí také začít, a právě to se Andersonovi nedařilo. Skot potřeboval v průměru 3 šipky na otevření, zatímco Nizozemcův průměr byl 1,72.

V druhém zápase večera změřili síly Dave Chisnall a Joe Cullen. Chizzy měl skvělé náhozy, ale trápil se při zavírání, díky čemuž se Cullen dostal do vedení 2:0 na sety. Následující dva sety bral Chisnall a v tom rozhodujícím pátém došlo i na rozhodující leg. Chizzy minul šipku na vítězství, jenže ani Cullenovi se poté nepovedlo zavřít a Chisnall už další šanci využil.

Další překvapení si přichystal Simon Whitlock. Čaroděj předvedl takřka bezchybný výkon proti Michaelu van Gerwenovi. Otvírání měl vynikající, zavírání v druhém setu dokonce stoprocentní, a přestože světová jednička nehrála vůbec špatně, Whitlock byl dominantní. Ve třetím setu ho dělil jen kousek od zavření 170, když trefil dvakrát triple 20 a poté hodil vnější střed. Van Gerwen mírného zaváhání nevyužil, a tak Whitlock příští návštěvou u terče ukončil zápas. Čaroděj zakončil zápas s průměrem na tři šipky vyšším než 100 a úspěšnost zavírání měl přes 50 procent.

V posledním zápase nedopustil Gerwyn Price žádné překvapení, když Jeffreyho de Zwaana porazil vcelku bez problémů 3:1 na sety. Velšan se v semifinále utká s Davem Chisnallem. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Simon Whitlock a Dirk van Duijvenbode.

Úspěšný trenér se vrací na ruskou střídačku

Trenér Olegs Znaroks se vrací na ruskou lavičku, se kterou ovládl olympijské hry v roce 2018 a má také jedno zlato z mistrovství světa 2014. Populární a úspěšný trenér povede Sbornou na blížících se olympijských hrách i následujícím MS.