Národní sportovní agentura dnes oznámila, že od tohoto víkendu mohou začít profesionální soutěže. Mezi ty patří například i hokejová první liga, kde působí jako poradce u týmu RT Torax Poruba legendární kouč František Výborný. Tato soutěž ovšem nedisponuje financemi jako například extraliga, a tak zůstává otázka, zda se vyplatí pokračovat.
Výborný začal trénovat už v roce 1987, a tak je velkým odborníkem. V pokračování druhé nejvyšší soutěže za současných podmínek od státu však váhá. „Nevím, jestli je reálné, aby se hráči v první lize nechali testovat na koronavirus každý týden dvakrát až třikrát. PCR testy jsou drahé. Nedokážu si představit, že by si to týmy měly v Chance lize platit,“ říká trenér, který získal se Spartou tři tituly v extralize.
„Celkově si myslím, že to pro hokejisty bude nepříjemné. Na druhou stránku chápu, že pro bezpečnost je to v této době důležité. S rozvolňováním bychom dle mého názoru měli být opatrní,“ myslí si Výborný. Ten by ale také přivítal, aby liga standardně pokračovala. „Pro ty kluky je to živobytí a za něco musí být placení. Když se to takhle bude vyvíjet dál, tak spousta z nich půjde na pracovní úřady, dostanou podporu, ale tím zabijeme celý hokej. Nicméně to není jenom o tomto sportu. Je to i fotbal, basketbal a další...“
Výborný toho v českém hokeji zažil hodně. Tuto situaci však považuje za bezprecedentní. „Osobně si pamatuji v hokeji různé chřipky, kde se hroutila mužstva. Také vzpomínám na žloutenky, ale určitě jsem nezažil nic, co by takto ovlivnilo hokej. Když zavzpomínám osobně, tak už v Mexiku jsem měl zkušenost s prasečí chřipkou. Všichni už tenkrát nosili roušky apod. Člověk si vlastně ani neuvědomuje, jak je těmto nebezpečným nemocem blízko,“ řekl týmový poradce ostravské Poruby.
Profesionální soutěže sice dostaly zelenou, ale děti stále nemohou sport kolektivně provozovat. To podle bývalého kouče ovlivní jejich vývoj. „Aktuální situace spěje k individualismu u dětí. Byl jsem svědkem toho, že rodiče, kteří to s dětmi myslí vážně a chtějí je vychovat, tak hledají pro ně kondiční trenéry. Neříkám, že je to úplně nevýhoda. Dítě se pak může více rozvíjet a možná se stane i soběstačnější. Nicméně je taky potřeba, aby hrálo týmově,“ myslí si sedmašedesátiletý kouč, který ve svých začátcích trénoval mládež.
Skepticky vidí Výborný také budoucnost reprezentace. „Trenéři na Euro Hockey Tour zkouší různé taktiky, mají nějakou vizi a teď nemohou pracovat tak, jak chtějí. Když jsem v televizi viděl, jak do letadla nastupuje Filip Pešán s Jardou Špačkem, tak jsem si říkal… Kluci, já bych nechtěl být ve vaší kůži,“ přiznal rodák z Jiren. „Pro mladé kluky je to samozřejmě dobře, protože normálně by šanci nedostali…. Ale pro trenéra, který tam má mladý talentovaný kluky a ty mu pak možná stejně utečou do Ameriky… No, to asi není to pravý ořechový,“ dodal.
Na druhou stránku dnešní prohlášení Národní sportovní agentury mu vlilo pozitivní krev do žil. „Hrozně si přeju, abychom už brzy u této nemoci viděli světýlko na konci tunelu. Povolení sportu by mohlo dávat signál, že se situace zlepšuje.“
František Výborný skončil trenérskou kariéru v roce 2018 po angažmá ve Spartě. Pak přišel do ostravské Poruby, kde zaujal místo poradce a nyní své zkušenosti předává talentovanému kouči Martinu Janečkovi. Samotné trénování mu ale nechybí. „Jezdím sice jako poradce do Poruby, ale už bych se do toho rušného prostředí jako trenér nevracel. Našel jsem si jiné koníčky, takže jsem s tímhle v pohodě. Zatím,“ dodal závěrem.