MS v hokeji 2021

Hráči si na sebe upletli bič, ale věřím v medaili, říká Výborný

Hráči si na sebe upletli bič, ale věřím v medaili, říká Výborný
Zdroj: Profimedia

Když se naposledy hrálo mistrovství světa v Rize, stál František Výborný na lavičce slovinské reprezentace. I přesto, že tenkrát Slovinci sestoupili, má na turnaj dobré vzpomínky, a to díky samotné organizaci a tehdejší stříbrné medaili Čechů. Letos české reprezentaci věří. "Myslím, že máme šanci si po dlouhých letech sáhnout na medaili," říká v rozhovoru pro Nova Sport.

Češi v přípravě vyhráli všech devět zápasů. Předvedená hra se Výbornému líbila. "Výkony a výsledky týmu byly dobré. Hladovost a soudržnost z týmu čišela, i když se každý týden měnil. Někteří hráči věděli, že pojedou domů, a přesto předvedli parádní výkony," byl spokojený bývalý trenér, který se Spartou vyhrál třikrát mistrovský titul.

Výborný si pochvaluje i složení trenérského týmu. "Trenéři jsou bývalí skvělí hráči, a i Filip Pešán na mě působí velmi dobrým dojmem. Z pohledu trenéra můžu říct, že se mi líbilo, jak reagovali na jednotlivé hráče," nešetřil chválou.

V prvním utkání nastoupí Češi v pátek proti Rusku, které minulý týden porazili 4:0. Podle Výborného to ale může být úplně jiný zápas. "Myslím si, že Rusové nastoupí daleko ofenzivněji, protože nás byli zvyklí porážet, takže si také věří. Bude to vyrovnané. Hlavně bude záležet na výkonech brankářů. Rusům ten jejich v posledním zápase moc nezachytal. Naši hráči i Rusové jsou velmi silní na kotouči. Budou rozhodovat osobní chyby."

Související obsah

A jaké jsou podle bývalého vynikajícího hráče a trenéra největší přednosti českého výběru? "Působí na mě velice dobře gólmani. V obranných řadách jsou zkušení kluci, kdy je jeden z nich důrazný a druhý podporuje útok. V přesilovkách nás zdobí výborná střela, hráči se tlačí do branky. Dokážou se rychle vrátit. Hrajeme celoplošný hokej, nahoru dolů. Doufejme, že jejich výkony neopadnou a bude to gradovat," věří Výborný.

HOKEJISTY MÁME SKVĚLÉ

Naposledy získala česká reprezentace cenný kov v roce 2012. Od té doby na něj marně čeká. Podle Výborného se to letos může změnit. "Je to pro ně velká výzva, protože šance přivést medaili určitě je. Ale upletli si na sebe trochu bič, protože těmi výsledky v přípravě se národ probudil, takže jim bude držet palce a bude to hodně sledované. Bylo by nádherné, kdyby to dokázali a po dlouhých letech si sáhli na medaili, aby nebylo všechno jenom černé. Hokejisty máme skvělé," je přesvědčen Výborný.

Když se hrál hokejový šampionát v Rize naposledy, psal se rok 2006. Výborný tehdy stál na lavičce Slovinců a ve skupině se utkal i s českým týmem. "S Čechy jsme hráli velmi dobře. Kdybychom uhráli bod, tak bychom se zachránili. S Italy nám stačila také remíza, vedli jsme 3:0, ale pak jeden z obránců namazal minutu a půl před koncem Italovi na gól, což znamenalo naše vyřazení," lituje po letech.

Související obsah

I přesto však na tehdejší turnaj vzpomíná v dobrém. "Riga je krásné město a byla tam parádní atmosféra. Lotyši jsou úžasní. Je škoda, že tam nebudou nejspíš moci diváci, protože oni hokej milují. Bydleli jsme všichni na jednom hotelu a každý měl jedno patro, takže jsme se potkávali. Já jsem šel vždycky ráno do české šatny si dát kafe a pak zase ve slovinské jsem si dal druhé,“ popisuje s úsměvem Výborný.

Ohledně výsledků měl trochu smíšené pocity. "I když jsme se Slovinci sestoupili, měl jsem na druhou stranu radost, protože Češi se dostali do finále proti Švédům. Byl to vynikající turnaj. Pro mého syna Davida to bylo jedno z nejlepších mistrovství," uzavřel Výborný.

Češi už se pilně připravují na úvodní zápas s Ruskem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události