Hokej

Příběh vítěze MasterChefa Romana: Hrál i v repre. Proč sekl s hokejem?

Vítězem čtvrté řady kulinářské soutěže MasterChef Česko se stal Roman Staša. Málokdo ale ví, jakým příběhem si sympatický chlapík prošel a jak tvrdě dopadl na dlažbu běžného života. Ve velkém rozhovoru pro Nova Sport zavzpomínal na svou hokejovou kariéru, reprezentaci a poodhalil plány do budoucna.

Kluk ze Zlína, který se z outsidera vypracoval v lídra, který si řekl i o reprezentační dres. V jeho rodném městě o něm někteří lidé mluví jako o největším talentovi, který tamní klub vyprodukoval.

Proč ale neprožil hvězdnou kariéru a s hokejem brzy sekl? "Z velké části je to moje chyba. Myslel jsem si, že to půjde samo, urvu to talentem a přestal jsem trénovat tak, jak jsem měl. V jednu chvíli jsem se zasekl. Nedělal jsem nic navíc, což je velký předpoklad k tomu, aby byl člověk nejlepší," říká 32letý bývalý hokejista, který nakonec v dospělých soutěžích odehrál jen 44 zápasů ve 2. lize.

Související obsah

 

Přitom do reprezentace měl skvělý vstup. Za první tři zápasy dal čtyři góly. "Byla to nádherná doba. I semifinále MasterChefa jsem přisoudil stejnou roli, jako když jsem si poprvé oblékl dres nároďáku. Hrát s těmi nejlepšími pro mě byl motor pro to se ještě zlepšovat," vzpomíná Staša.

V dorosteneckém věku se minimálně vyrovnal takovým jménům jako jsou třeba Jakub Voráček, Michal Řepík či Jiří Tlustý, kteří se narozdíl od něj stali oporami v NHL. "Nemrzí mě to. Kluky ale sleduju. Třeba Kuba Voráček je neuvěřitelný. Jsem na něj pyšný. Není jen skvělý hráč, ale umí i dobře mluvit a předávat informace. Vždycky to měl v hlavě srovnané. Byl o rok mladší a přesto nejlepší z nás. Byl a je prostě skvělej," vysekl poklonu svému bývalému parťákovi.

 

S přibývající konfrontací ale Staša převzal vzorce chování od jiných a postupně si vytvořil vizáž namachrovaného a arogantního kluka. Postupně jej neustálý tlak ubíjel, až "vyhořel" a s hokejem sekl.

Záhy se ale začal věnovat studiu a stal se osobním trenérem ve fitku. "Spadl jsem na pusu a musel jsem si uvědomit spoustu věcí. Třeba to, že tak, jak se chováte v šatně, se nemůžete chovat venku," popisuje Staša, kterému po konci kariéry výrazně pomohl právě zmíněný nástup na vysokou školu, kde v současnosti dodělává studium v oboru psychoterapeutického výcviku.

Související obsah

A právě tvrdý direkt, velké prozření a uvědomění si toho, jakým způsobem se prezentoval před ostatními, je dnes jeho know-how, které využívá při tréninku mladých hráčů. "V tréninku dětí je to moje největší deviza. Že jsem zjistil, že životní pokora je hodně podstatná. Snažím se jim to říkat, ne je to učit. Dělám jim zrcadlo. Když se ke mě budeš chovat takhle, já se budu k tobě chovat stejně a u toho samy otevřou oči a řeknou si: 'Aha, tohle se mi nelíbí.' Ti kluci mě navíc znají a vědí, že jsem z velké části dojel právě na tohle," vysvětluje. 

Zdroj: TV Nova
 

Inspiraci našel i v Americe, kde tři měsíce objížděl výběrové kempy. "Pochopil jsem, že ti kluci hodně dřou, ale také si hodně hrají. Nechali nás třeba se tři minuty rvát, protože to je nejlepší posilovna, jakou můžete mít. Nemusíte chodit na benchpress, ale stačí, když zvedáte toho kluka, se kterým se perete," má jasno Staša, pro kterého je důležitý i kontakt s dětmi. V nadsázce říká, že pro ně musí být třetím rodičem.

Hokej mu dal ale hodně a pocítil to i v kuchařské soutěži. "Já bych MasterChefa nikdy nevyhrál, kdybych nehrál hokej. Ať už se to týká fyzických sil, nebo toho, že jsem občas musel sklopit uši a říci, že jsem nejhorší. Přesně tohle mi dal sport – výdrž a zarputilost." 

Podívejte se na hokejový medailonek Romana Staši k soutěži MasterChef Česko:

Zároveň mu ale i samotná účast v kuchyni MasterChefa dala cennou zkušenost. "Naučil jsem se tam hodně respektovat autority. Ty tři pány před námi, kteří nám dokázali své umění předat. Měl jsem před sebou autority, které respektovaly mě a já respektoval je," oceňuje přístup poroty.

"Všechno se mění a mě by nikdy nenapadlo, že jednou vydám kuchařku. Pořád ale budu skromný a nebudu si hrát na žádného michelinského kuchaře. Zjistil jsem, že spoustu lidí zajímá i můj život, takže to bude taková kuchařka mého života, kde lidem kromě receptů řeknu i nějakou vtipnější formou svůj příběh," odhaluje obsah chystané publikace.

Související obsah

Všechno zlé je pro něco dobré. A to platí i v případě Romana Staši. "Teď jsem šťastný, že jsem s hokejem skončil, protože bych se jinak nestal MasterChefem a nedělal bych teď práci, kterou miluju."

I díky účasti v MasterChefovi se mu navíc podařilo znovu vybudovat některé mosty, které kdysi svým působením ve Zlíně spálil. "Musím se přiznat, že jsem šťastný, protože mi spoustu kluků i spolužáků ze střední školy a ze základy ze Zlína píše, že mi fandili. Já doufám, že pochopili, že se lidé mohou měnit. Je skvělé, že na mě nezanevřeli a to se cení."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události