Fotbal

Další příjemný bonus! První flek zajistil Čechům zadní vrátka pro MS

Další příjemný bonus! První flek zajistil Čechům zadní vrátka pro MS
Zdroj: Štěpán Černý / Česká fotbalová reprezentace

Vítězství ve skupině B2 v Lize národů s sebou nenese jen výzvu v podobě měření se s mezinárodní špičkou, ale také je důležitým fragmentem v boji o postup na světový šampionát v Kataru.

Ten bude na programu za dva roky a kvalifikace na něj startuje již na konci března. Své soupeře se Česká republika dozví 7. prosince, kdy proběhne los.

Klíč k postupu je následující: z deseti skupin budou mít jistotu všichni jejich vítězové. Celky z druhých míst se pak poperou o poslední tři volná místa v baráži.

Tam se vytvoří tři čtyřčlenné skupinky, kde si to spolu celky rozdají v rámci pavouka. Adept na postup tak bude muset pokořit hned dva protivníky.

A právě v této fáti vstupuje do hry Liga národů. Desítku "poražených" doplní dva šampioni některé ze skupin, a to podle výkonnostní úrovně a získaných bodů.

Související obsah

Znamená to tedy, že v případě neúspěchu dostanou postupně šanci Francie, Belgie, Itálie a Španělsko ze skupin "A", Češi jsou na sedmém místě pořadníku. Před nimi jsou Wales a Rakousko.

V případě, že se alespoň pět z výše vypsaných mužstev umístí v kalifikační skupině na prvním či druhém místě, tak by se do baráže dostali i Češi, pro které by to byla záplata na případný neúspěch.

I když je tato "berlička" vítanou rezervou, dá se předpokládat, že reprezentace se na ní nebude chtít spoléhat a půjde za umístěním na prvním či druhém místě přímo ve své skupině.

Související obsah

Český trenér Jaroslav Šilhavý tak může dosáhnout další mety. Na tiskové konferenci po zápase se Slováky totiž připomněl, že zatím dokázal splnit všechny stanovené cíle.

"Když jsem tým před dvěma lety přebíral, tak jsem měl za úkol jej udržet ve skupině B. To se povedlo, stejně jako postup na EURO. Zatím poslední metou bylo pokusit se postoupit do elitní skupiny," vyjmenoval.

Pokud by se plzeňskému rodákovi povedlo tým do Kataru dostat, stal by se po Karlu Brücknerovi teprve druhým koučem, který by s reprezentací startoval na světovém šampionátu.

Při zatím jediné účasti v roce 2006 se Čechům nepovedlo postoupit ze skupiny, ve které skončili třetí po porážkách 0:2 s Ghanou a Itálií.

TN.cz

MS ve fotbale on-line

Fotbalové mistrovství světa se letos koná v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince. Na našem webu vám nabídneme veškeré aktuality, program turnaje i výsledky

Speciál ms ve fotbale 2022
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události