Vzpírání

Osm let po olympiádě přijdou o medaile. Vzpěrači užívali doping

Osm let po olympiádě přijdou o medaile. Vzpěrači užívali doping
Vzpěrači z LOH 2012. Zleva: Triyatno Triyatno, Qingfeng Lin, Constantin Razvan Martin | Zdroj: Profimedia

Trojice rumunských reprezentantů byla osm let po Letních Olympijských hrách v Londýně diskvalifikována kvůli dopingovému nálezu. Mezi hříšníky jsou medailisté Roxana Cocos a Razvan Martin.

Na základě zpětného testování vzorků odebraných v roce 2012 čelí tři rumunští vzpěrači diskvalifikaci, odebrání medaile a stopce na jeden rok.Roxana Cocosová musí vrátit stříbrnou medaili z kategorie do 69 kg a Razvan Martin bronz z mužské kategorie rovněž do 69 kg. Třetím potrestaným je Gabriel Sincraian, který se v kategorii do 85 kg neumístil. Dvěma atletům byly nalezeny stopy anabolických steroidů metenolonu a stanozolu. Ve vzorku Martina byla navíc nalezena ještě třetí látka.

Zdroj: Profimedia


Po třech nových nálezech čelí diskvalifikaci celá Rumunská výprava, která soutěžila na hrách v Londýně. Čtvrtý hříšník Florin Croitor byl potrestán již minulý rok.
 

Na základě diskvalifikace budou mít vrácené medaile nové majitele. Martinův kov převezme čtvrtý vzpěrač ze Severní Koreje Kim Myong-hyok.

Zdroj: Profimedia


V ženské kategorií bude udělení medailí komplikovanější, neboť již dříve byly kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu diskvalifikovány závodnice na třetím a čtvrtém místě. Stříbrnou medaili tak převezme Anna Nurmukhambetová z Kazachstánu a Ubaldiana Valoyesová z Kolumbie obsadí místo bronzové.

Související obsahRumunská reprezentace nyní čelí stopce na jeden rok. Mezinárodní vzpěračská federace ukládá roční tresty národům, u kterých Olympijský výbor prokázal tři a více pozitivních nálezů od roku 2008. Takovým to způsobem bylo potrestáno již děvět zemí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události