Fotbal

Vrchol Maradonovy kariéry: Boží ruka a pak úchvatné sólo na MS 1986

25. listopadu bude pro fotbalové fanoušky už navždy zapsáno jako datum, kdy umřela jedna z největších fotbalových legend – Diego Maradona. 60letého Argentince poslední dobou sužovaly zdravotní problémy, a nakonec podlehl infarktu. Za sebou však nechal nesmazatelné fotbalové okamžiky, které si pamatuje celý svět, a to v dobrém i špatném.

Klíčovým momentem jeho kariéry pak bylo zejména mistrovství světa v roce 1986.

Argentina tehdy ve čtvrtfinále přivítala Anglii a moc toužila po úspěchu, i za nedávno prohranou válku ve Falklandách, kde zemřelo mnoho argentinských vojáků.


V 51. minutě onoho zápasu se pak udála jedna z nejkontroverznějších událostí fotbalové historie. Diego Maradona si narazí míč se spoluhráčem a po nešťastném odkopu anglického obránce se Argentinec dostává do souboje s anglickým brankářem Shiltonem, kterého přeskočí a dává gól.

Související obsah

Na první pohled se zdálo být vše v pořádku, ale z opakovaných záběrů je vidět, že Maradona, který byl o hlavu menší než brankář, docílil branky rukou. Angličané tak důrazně protestují, ale rozhodčí branku uznává.

Po zápase pak Maradona prohlásil: "Pokud to byla ruka, byla to ruka boží." Až v roce 2002 se pak ke svému tehdejšímu prohřešku proti pravidlům přiznal. Následně v roce 2008 při návštěve Anglie pravil: "Rád bych se omluvil. Kdybych mohl jít zpátky v čase a zachovat se jinak, udělal bych to."

Zdroj: Profimedia / Twitter

Nicméně ve stejném zápase mohli vidět fanoušci i fotbalovou genialitu argentinského fotbalisty. O tři minuty později totiž dává Marandona jeden z nejkrásnějších gólů fotbalové historie.
Míč si přebírá na půlce a úchvatným sólem, při kterém obehrál hned šest anglických protihráčů, včetně gólmana Shiltona, střílí druhou branku Argentiny.

"Chtělo se mi začít tleskat, to se mi nikdy dříve ani později nestalo. Ale ten gól byl ryzím dílem génia," prohlásil po letech bývalý anglický reprezentant Gary Lineker, který v utkání nakonec dokázal snížit na 1:2. Nicméně Argentina zápas vyhrála, a nakonec po výhře ve finále nad SRN slavila mistrovský titul.

Maradona, který byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, tak získal v Mexiku svůj jediný titul mistra světa.


Související obsah

Legendární argentinský fotbalista, který nedávno slavil 60. narozeniny, bojoval se závislostí na alkoholu, v minulosti měl také výrazné problémy s drogami. Nedávno pak absolvoval náročnou operaci, při které se museli lékaři vypořádat s jeho krvácením do mozku.

Zdroj: Profimedia

Bohužel 25. listopadu dostal Diego Maradona infarkt a jedna z největších fotbalových legend navždy odešla.

Související obsah

Na videoportálu Voyo se můžete podívat na dokument Diego Maradona, který mapuje fotbalistův kontroverzní život i jeho fotbalovou genialitu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události