Fotbal

České týmy nad propastí, místo v Evropě může zachránit jenom Slavia

České týmy nad propastí, místo v Evropě může zachránit jenom Slavia
Zdroj: Profimedia

Čtvrteční rozuzlení základní skupiny Evropské ligy přineslo další nepříjemné zprávy pro český fotbal. Tím, že do vyřazovacích bojů evropských pohárů postoupil pouze jeden český celek, je šance na vylepšení národního koeficientu UEFA dost malá. Od přespříští sezony se tak evropských soutěží pravděpodobně zúčastní pouze čtyři české týmy.

Klíčovým faktorem je 15. místo v národním koeficientu, které zaručuje pět týmu v evropských pohárech. Bohužel Česko je momentálně až na 19. příčce a Slavia jako poslední tuzemský zástupce, by tak musela zahájit ve vyřazovacích bojích Evropské ligy pořádně spanilou jízdu, aby stáhla manko 2,75 bodu na patnáctý Kypr.

Znamená to, že by Slavia musela v letošní sezoně například ještě sedmkrát v pohárech vyhrát. Výhra se totiž cení dvěma body (remíza jedním bodem), zároveň se ale dělí počtem týmů v evropských soutěží. Tedy pěti.

Související obsah

Česko navíc není jediným národem, který touží po 15. místu. Šanci na něj mají ještě šestnácté Srbsko, sedmnácté Švýcarsko a osmnácté Řecko. Všechny tyto státy mají stejně jako Česko v Evropské lize ještě jednoho zástupce.

Pohárový koeficient v této sezoně

14. Dánsko 27,875
15. Kypr 27,750
16. Srbsko 26,250 (jeden zástupce)
17. Švýcarsko 25,225 (jeden zástupce)
18. Řecko 25,200 (jeden zástupce)
19. Česko 25,000 (jeden zástupce)
20. Chorvatsko 24,875 (jeden zástupce)
21. Izrael 24,375 (jeden zástupce)

Český fotbal tak pravděpodobně přijde v sezoně 2022/23 o jednoho účastníka v pohárech. Od přespříštího ročníku by tak do bojů o evropské soutěže postupovaly čtyři celky. Do kvalifikace o Ligu mistrů by šel pouze český mistr. Další tři týmy by pak čekala nově vzniklá soutěž - Evropská konfederační liga.

Související obsahNaopak v příští sezoně má český fotbal ještě zajištěno pět týmů v Evropě, včetně dvou celků v kvalifikaci o LM.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události