šipky

Eric Bristow: Pro šipky žil i zemřel. Z hospody je vytáhl na výsluní

Eric Bristow: Pro šipky žil i zemřel. Z hospody je vytáhl na výsluní
Zdroj: Profimedia

Každý sport má nějakou svou elitní postavu. Někoho, kdo jej od základu změnil a udělal z něj populární záležitost. V šipkách je to Eric Bristow. Muž, jenž se pro šipky narodil a u nich také zemřel.

Měl přezdívku Crafty Cockney. To ve volném překladu znamená "lstivý Londýňan”. Nebo by snad bylo lépe říci "londýnský sígr”?

Na škole totiž nepatřil syn štukatéra a telefonistky zrovna mezi vzorné chlapce. Později se totiž přiznal ke krádeži a vloupání. Na druhém školském stupni s sebou prý pro jistotu nosil v kalhotách kladivo. To pro případ, že by se s někým dostal do křížku.

Ze školy odešel ve čtrnácti letech. Svůj první terč dostal od otce již o tři léta dříve. Od velké řady šipkařů tehdejší doby se lišil tím, že nechodil házet po hospodách, ale celý den dřel doma.

Související obsah

V patnácti letech zjistil, že si šipkami vydělává více než prací korektora v reklamě, a tak se začal čistě věnovat jen oblíbenému sportu, ze kterého nakonec on, tehdy ještě uhrovatý teenager, posléze udělal divácky oblíbenou záležitost.

Jeho raketový start měl za následek, že už v roce 1980 (tedy v pouhých 23 letech) se stal mistrem světa organizace BDO, což se mu nakonec povedlo celkem pětkrát a ve sbírce úspěchů má i stejný počet titulů na World Masters.

Podívejte se na první finálovou jízdu Erica Bristowa za titulem mistra světa BDO. Porazil v ní dalšího londýnského patriota Bobbyho George:

Diváky udivoval i svým jedinečným stylem – nezapomenutelným "čajovým malíčkem”. Nejprve to bylo považováno za výstřednost, ale posléze se z toho stala Bristowova doména.

Jeho fenomenalitu vystihují slova legendárního komentátora Jamese Wadella: "Když bylo Alexanderu Makedonskému 33 let, neměl už zemi, kterou by dobyl. A přesně tohle měl Bristow již v sedmadvaceti se šipkami.”

Zdroj: Profimedia

Nebál se říci od plic svůj názor, na pódiu si rád zapálil cigaretku a soupeře drtil nejen přesnými hody, ale i psychologickou hrou. I proto jediní dva hráči, kteří se mu dokázali při podávání rukou podívat do očí, byli jeho největší rivalové tehdejší doby Jocky Wilson a John Lowe. Protože ti stejně jako on neměli z ničeho strach.

Související obsah

Dlouhou dobu byl jasnou světovou jedničkou, ale i jeho postihla dartitida (psychický blok, kvůli kterému není hráč schopen odhodit šipku – pozn. aut.). "V tu dobu jsem si říkal 'Co budu sakra dělat, když se z toho nedostanu?’ Naštěstí jsem se toho dokázal zbavit,” vzpomínal v jednom z rozhovorů.

Stalo se tak v roce 1986 a i když se na přelomu století, kdy mu mimochodem pomohla i svatba a postupné narození dvou dětí, vrátil na post světové jedničky, už nebyl tím Ericem Bristowem jako dřív.

Zdroj: Profimedia

V roce 1993 byl jedním ze zakládajících členů dnešní PDC, která po něm na jeho počest pojmenovala trofej pro vítěze Grand Slam of Darts. Jeho cílem bylo využít potenciálu, který díky němu šipky získaly, i pro samotné hráče a zařídit tak lepší výdělky a ještě větší popularitu.

Ačkoliv již nebyl tím top hráčem, své poselství splnil. V roce 1997 se mu ale povedlo projít až do semifinále mistrovství světa, což byl jeho poslední velký záchvěv. Definitivně skončil až o několik let později, ale za přínos pro sport si vysloužil Řád britského impéria.

Poslední velký úspěch Erica Bristowa na MS. Semifinále a porážka od Phila Taylora – muže, kterému tak pomyslně předal štafetu:

Jeho bývalý protihráč a kolega na komentátorské židli Rod Harrington o něm řekl památná slova. "Každý sport potřebuje lidi, jako je Eric. Byl to on, kdo vytáhl šipky z hospody a udělal z nich skutečný sport. Bez starého dobrého Erica bychom dnes nebyli tam, kde jsme.”

 

Po skončení kariéry se věnoval komentování pro Sky Sports a výrazně pomohl šipkařské ikoně nového tisíciletí – Philu Taylorovi. I geniální "The Power” totiž onemocněl dartitidou a mentorem a koučem mu nebyl nikdo jiný než sám velký Eric.

Související obsah

Kromě toho se zúčastnil televizní reality show "Jsem celebrita, dostaň mě ostud", kdy byl zavřen společně s dalšími celebritami v australské džungli.

Jeho kariéra v televizi skončila v roce 2016, kdy uveřejnil na adresu v mládí sexuálně zneužívaných fotbalistů nevhodný tweet. V něm zmínil, že by svůj problém neměli řešit jako slaboši, ale měli by si dotyčného najít a ručně si to s ním vyřídit.

Zkrátka, co také čekat od člověka, co si nosil do školy kladivo a se vším se v mládí pral sám? I když poté uveřejnil omluvu, svůj konec v roli komentátora neoddálil.

Zdroj: Profimedia

V titulku článku je zmíněno, že Eric Bristow pro šipky i zemřel. Tak jako fotbalista si přeje strávit své poslední okamžiky na trávníku, herec v divadle, piják v restauraci, tak "Crafty Cockney” skonal během rozhodujícího večera první fáze Premier League of Darts 2018.

Jen si dal pár skleniček ve VIP prostorech liverpoolské Echo Areny a chystal se s přáteli odjet domů, když v tom jej postihla zástava srdce. I přes okamžitou pomoc lékařů a transport do nemocnice zemřel a obecenstvo se to dozvědělo během třetího legu zápasu mezi Peterem Wrightem a Darylem Gurneym.

Krátce předtím, než zkolaboval, ještě stihl umístit na svůj twitterový účet tento příspěvek s odhadem výsledků:

Byl to srdcervoucí pohled. Vyprodaná aréna začala zpívat chorál "There’s only one Eric Bristow”. Oba finalisté byli otřeseni a po odhození poslední šipky propukli v proud slz a pódium se proměnilo ve velkou pietní akci za zesnulou legendu. Legendu, reformátora a miláčka davů.

Podívejte se, jak to vypadalo v Echo Areně poté, co se všichni přítomní dozvěděli o smrti velké legendy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu šipky

Důležité Události