Horolezectví

Horolezci poprvé v historii zdolali druhou nejvyšší horu světa v zimě!

Vrchol K2 v pohoří Karákoram byl až doposud poslední v zimě nezdolanou osmitisícovkou. To už ale neplatí! Na vrcholu stanuly dvě spojené výpravy Mingma G a Nirmal Purja.

Výstup na horu vysokou 8 611 metrů, která je zároveň druhým nejvyšším vrcholem světa, se dosud v zimních podmínkách nikomu nepovedl.

"Konečně jsme to dokázali. Zapsali jsme se do historie horolezectví," napsal na svůj facebookový profil Mimgma G krátce po stanutí na vrcholu.

"Nemožné se stalo skutečností. Celý tým čekal deset metrů pod vrcholem, abychom vytvořili skupinu a společně jsme si zazpívali nepálskou národní hymnu," popsal Nirmal Purja.

Cesta na vrchol byla náročná. Horolezci strávili přípravou řadu měsíců a v táboře oslavili Vánoce i příchod nového roku. "Povedlo se nám posunout hranice nemožného," dodal Purja.

Zveejnil(a) Nirmal Purja dne Sobota 16. ledna 2021

Na vrcholu stanula desítka statečných. Kromě členů týmu Nirmala s Mingmy také jeden šerpa z týmu SST. 

Ve stínu velkého úspěchu je ale jedna nepříjemná zpráva. Španělský jorolezec Sergi Mingote mezi základním táborem a prvním kempem utrpěl pád, je v bezvědomí a probíhají záchranné akce. Na misto byla povolána helikoptéra.

Purja si navíc nachystal ještě speciální challenge. Z vrcholu se chce dolů dostat velmi rychle. S sebou si vzal i paraglidingovou výpravu a z nejnebezpečnější hory světa se chystá seskočit.

Související obsah

K pokoření milníku se vydaly čtyři výpravy, dvě z nich to nakonec dokázaly. První pokus byl učiněn již v roce 1988. Od té doby jich příliš uskutečněno nebylo a žádná z výprav se nedostala nad 7 650 metrů.

K2 je známá svými strmými svahy, na nichž řádí vítr o síle až 200 kilometrů za hodinu a teplota padá až k mínus 65 stupňům Celsia. I v letních měsících na ní ukončí řada horolezců svůj život.

Vrchol K2 zdolala i Klára Kolouchová. Podívejte se na její boj s osmitisícovkou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události