Extrémní sporty

Tento extrémní sport získává na popularitě, trvá dny bez spánku

Tento extrémní sport získává na popularitě, trvá dny bez spánku
Ilustrační foto - extrémní sporty Zdroj: Profimedia

Když se řekne orientační běh, tak velká spousta lidí si stereotypně myslí, že se jedná o jednoduchý sport, kde člověk nudně chodí nebo běhá podle mapy. Avšak existuje jedna forma orientačního běhu, která získává čím dál více na popularitě a patří do kategorie extrémních sportů.

Rogaining je sport, který vznikl v Austrálii a doba koronaviru jej dělá čím dál více oblíbenějším. Ostatně při současné pandemii, hlásí protinožci narůst účastníků až o sedmdesát procent. 

A o co se tedy jedná? Stejně jako při orientačním běhu mají běžci k dispozici mapu, kompas a svítilnu. V rámci jednoho běhu musí projít několika stanovišti, která se v tomto případě nachází v extrémních podmínkách.

Nalézt je můžete uprostřed řek, v hustých lesech a dokonce i na okraji útesů. Kromě toho délka trasy u rogainingu může měřit několik stovek kilometrů. Sami si musíte určit taktiku, které body budete chtít navštívit jako první. Špičkoví závodníci chodí přes 24 hodin v kuse a jsou schopni za jeden den ujít 50 až 100 kilometrů. Samozřejmostí je minimum jídla a pití. 

Lidé dokáží dělat různé extrémní sporty. Například takto se může skákat na lyžích:

V Austrálii se tento sport stal hlavně zálibou mladých kluků. Tristan White si jej užil, i když byly první dny náročné. "Zažil jsem všechno od halucinací, přes křeče, bolesti hlavy, dezorientaci... Bylo to velmi intenzivní," řekl pro noviny The Sydney Morning Herald.

  

I přesto mohou tento druh orientačního běhu provozovat starší lidé. Dokonce se v Austrálií najdou i ti, kteří mají více než 80 let! Rogaining se ovšem pomalinku přesouvá i do ostatních koutů světa.

 

Související obsah

V České republice najdete dokonce i organizaci, která se věnuje tomuto sportu. Jan Tojnar, víceprezident asociace rogainingu v Česku, byl oceněn cenou Geoduck Award za zásluhy o jeho rozvoj.

Jak rogaining vypadá v praxi najdete v tomto videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události