Ironman

Šílený závod českého atleta: 1130 km za 10 dnů. Motivací je smrt dědečka

Deset půl Iromanů za deset dní v deseti různých zemích, přesně to plánuje 27letý Jakub Žák. Triatlonovým maratonem chce upozornit na problematiku srdečního selhání, které postihlo jeho dědečka.

Ironman je jeden z nejnáročnějších závodů světa. Obnáší 3,86 km plavání, 180 km na kole a završený je maratonem, tedy uběhnutím 42,2 km. Žák plánuje absolvovat poloviční trasy, zato desetkrát za sebou.


Sérií náročných závodů chce upozornit na problematiku srdečního selhání a ve spolupráci s Červeným křížem pořádat informační semináře. Zároveň plánuje vybrat peníze, které by financovali pravidelné prohídky srdce a nákup AED přístrojů. Motivací k této výzvě mu je vzpomínka na dědečka.
 

"S dědečkem jsem měl lepší vztah než s tátou. Celý život mě táhnul ke sportu, byl sportovec a úplně zdravý. Jednoho dne šel lesem a dostal náhlou zástavu srdce. Nebyl to infakrt. Bohužel jsme o něho přišli," vzpomínal Žák na události z roku 2014 a prokačoval:


"Celou dobu jsme přemýšlel, jak na to upozornit. Dědečkovi již nepomůžu, ale mohu pomoci dalším lidem. Proto jsme vymysleli tuhle šílenost."
 

Projekt 10/10/10 plánuje uskutečnit v červnu 2021. Triatlonové nálože odstartují tratí na Faerských ostrovech, následně se výprava přemístí do Skotska, Anglie, Lucemburska, Švýcarska, Francie, Itálie, Rakouska a štaci zakončí v okolí Brna.


Trasy si sám naplánoval a nejsou součástí oficiálních závodů. Díky tomu brňěnský sportovec doufá, že je bude moci absolvovat i navzdory koronavirové situaci.Žák sportuje celý život a s triatlonem má několikaleté zkušenosti. Na extrémně fyzický výkon se poctivě připravuje. Trénuje 2krát až 3krát denně dohromady po dobu 3 hodin. Od listopadu na konci každého měsíce absolvuje jeden poloviční Ironman a postupně nálož přidává. Problémem je plávaní, které kvůli zavřeným bazénům musí trénovat převážně na suchu.


"S bazénama je to teď těžké, takže to nahrazujeme cvičením s expandéry a tréninkem středu těla," komentoval Žák. Do vody se dostane jen občas, když má přístup k soukromému bazénu nebo se odhodlá v neoprénu plavat v ledové řece.
 

Avšak plávání podle celoživotního sportovce nebude největší výzvou, spíše naopak. Nejhrorší usek ho čeká na kole ve Francii, kde pojede kus trati Tour de France.
 

"Všechny ty tratě jsou docela v pohodě. Je tam nastoupaných třeba 1000 až 1200 metrů. Ale v sedmé trati pojedeme Alpe d'hue, což je etapa Tour de France. Tam na 90 km budu mít nastoupáno 3200 metrů. To je můj nejvíce obáváný bod," nastínil 27letý Jakub Žák.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Ironman

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanoista Fuksa si spravil chuť na MS, v závodě na kilometr bere stříbro

Rychlostní kanoista Martin Fuksa se dočkal další velké medaile. Po neúspěchu na olympiádě si spravil chuť na mistrovství světa v Kodani, kde získal stříbro na kilometrové trati. Pro českého závodníka jde už o páté druhé místo na MS. Závod nakonec vyhrál Němec Scheibner. Bronzovou medaili pak vybojoval český čtyřkajak ve složení Špicar, Havel, Vorel a Šlouf. Závod v K4 ovládli Ukrajinci, Slovensko bylo druhé.