Hokej

Gretzky slaví 60! Moc gólů mi nedal, říká Hašek. Nedvěd mu bude volat

Gretzky slaví 60! Moc gólů mi nedal, říká Hašek. Nedvěd mu bude volat
Zdroj: Profimedia, koláž tn.cz

Těžko najdeme na světě sportovního fanouška, který by neznal jméno Wayne Gretzky. Čtyřnásobný vítěz Stanley Cupu a držitel historického rekordu v počtu bodů v NHL, celkem 2857, slaví kulaté šedesáté narozeniny! Jak na něj vzpomíná Dominik Hašek a jeho bývalý spoluhráč Petr Nedvěd?

Dominik Hašek vzpomíná na Gretzkyho pouze jako na protihráče. Přesto pro něj má samé superlativy. "Vzpomínám na něj hlavně z Kanadského poháru, NHL a olympiády. On je opravdu "The Great One". To mluví za vše," naznačuje "Dominátor", že právě slavná 99 byla opravdu nejlepší na světě.

Samou chválu na něj pěje i Petr Nedvěd, který s ním strávil jeho poslední sezónu kariéry v New Yorku Rangers. "O tom, že byl jeden z nejlepších hráčů na světě, o tom se nemusíme asi ani bavit. Úžasný na Waynovi bylo, že to byl skvělý chlap. Mohl by na nás na všechny koukat shora, ale to nebyl Wayne. Byl neuvěřitelně do pohody. Měl pořád pokoru a respekt k ostatním. Myslím, že na něj všichni rádi vzpomínají. On je fantastický člověk. To je na těchto lidech nejkrásnější, to je ta přidaná hodnota, a to ho zdobilo a zdobí."

Související obsah

Z dob v Rangers na něj vzpomíná také Hašek. "Nejvíc jsem se proti němu nahrál, když byl v New Yorku Rangers, ale naštěstí pro mě už šla jeho čísla dolu,“ směje se legendární 39.

Ten si také vybavuje jeden případ, kdy se proti němu Gretzky prosadil. Ale jak sám říká, mockrát to nebylo. "Určitě mi dával gól před Kanadským pohárem v roce 1984, když jsme proti nim hráli přátelák. Z ničeho nic se vždycky někde zjevil a pamatuju si, že asi dvakrát na mě jel úplně sám. V NHL mi moc gólů nedal. Proti Los Angeles jsem toho moc nenahrál a proti Rangers se nám celkem dařilo. Nějaký gól mi asi dal, ale myslím, že bych je spočítal na jedné ruce."

Hašek i Nedvěd se shodují v jedné věci. Gretzky nebyl jen úžasný hokejista, ale také skvělý člověk. "Wayne byl hodně sympatický. Bylo znát, že je prostě lídr. Mohl mít různé manýry, protože byl nejlepší na světě, ale co jsem slyšel, byl to vždy týmový hráč a skvělý člověk. Jednou jsme se potkali v Detroitu, ale také jsme nastoupili za jeden tým při All-Star Game," vzpomíná Hašek.

Související obsah

"Wayne mi hrozně pomohl, když jsem byl vytrejdován z Pens do Rangers. Pomohl mi nejen on, ale také jeho manželka. Strávil jsem s ním spoustu času nejen cestami na tréninky. Nikdy bych za ním nepřišel, abych ho pozval na večeři. Měl jsem respekt. To udělal on sám," přiznává spoluhráč ze sezóny 1998/1999 Petr Nedvěd.

"V New Yorku mi pomohl na ledě i mimo něj. Bylo to od něj hodně velkorysé. Mám obrovskou radost, že jsem s takovým hráčem mohl hrát, ale hlavně, že jsem s ním mohl strávit i čas navíc. Do konce života na to nezapomenu," pokračoval Nedvěd.

Související obsah

Dnes Gretzky slaví šedestáté narozeniny a Hašek už mu k nim popřál. "Jeho číslo nemám, ale pogratuloval jsem mu na Twitteru, tak snad se to k němu dostane."

Zato Petr Nedvěd se na to zatím chystá. "Ještě jsem mu nepřál. Zkusím ho prozvonit, ale předpokládám, že telefon mu bude zvonit pořád. Ani nevím, jestli je v Los Angeles, nebo na Floridě. Pokusím se s ním spojit. Když mi to nevyjde, pošlu mu alespoň sms."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ledecká opět královnou. Česká obojživelnice na trůnu střídá Samkovou

Ester Ledecká je opět Královnou bílé stopy. 27letá trojnásobná olympijská vítězka dokázala získat už pátý triumf v kariéře, Ledecká zároveň vystřídala na prvním místě Evu Samkovou, která se stala vítězkou v minulém roce.

Krátká zpráva

Dortmund po sezóně vyhodil trenéra

Německý velkoklub Borussia Dortmund v pátek oznámil, že po společné analýze uplynulé sezony rozvázal spolupráci s dosavadním hlavním koučem Marco Rosem. 45letý trenér u klubu působil jednu sezonu. S týmem skončil na druhé příčce Bundesligy, ale v evropských soutěžích nezaznamenal větší úspěch. Kdo ho na postu lodivoda nahradí zatím není jasné. Nejpravděpodobněji by by ale měl Roseho nahradit Edin Terzič.