NHL

Cizinci s českým pasem v NHL: Legenda a dva úderní mladíci!

Cizinci s českým pasem v NHL: Legenda a dva úderní mladíci!
Zdroj: Profimedia, koláž TN.cz

Kromě českých hráčů působí v NHL jako kmenoví hráči další tři hokejisté, kteří vlastní stejný pas, jako třeba Jaromír Jágr. O koho se jedná?

Asi nejvýraznější postavou v NHL, která vlastní dvojí pas, přičemž ten druhý je český, je bezpochyby obr Zdeno Chára.

Ten se sice narodil v Československu v Trenčíně, má slovenské občanství a patří mezi největší legendy slovenského hokeje, ale má i českou příslušnost.

Tu získal díky svému otci Zdeňkovi, který je rodákem ze Strakonic a byl úspěšným zápasníkem. Usadil se však na Slovensku, kde také přišla na svět dnes jedna z nejvýraznějších osobností v celé NHL.

Za New York Islanders, Ottawu a Boston odehrál 22 sezón, tu 23. začal v dresu Washingtonu. Má za sebou ale i působení v Česku. Před odchodem do zámoří krátce oblékal dres Sparty a výluku v roce 2012 strávil ve Lvu Praha v KHL.

Zdeno Chára vstřelil ve Washingtonu svůj premiérový gól. Euforie nebrala konce:

Narodil se v Plané u Mariánských Lázní, kariéru začal v lázeňském městě, ale v pouhých pěti letech se přestěhoval do Německa, kde vyrostl ve fantastického hokejistu.

Dominik Kahun se po rozvodu rodičů vydal společně se svou matkou za hranice rodné země. Z Mannheimu se přesunul do Sudbury do OHL.

Z Kanady se vrátil již etablovaný mládežnický reprezentant německého výběru přesunul do Mnichova, kde strávil čtyři sezóny, aby poté jako nedraftovaný pronikl po stříbru z olympiády do ligy lig.

V Chicagu prožil dobrou první sezónu, poté se přestěhoval do Pittsburghu, ale ročník dohrál v Buffalu, které ale neproniklo do play-off. Po téměř roční pauze vyjel na led coby posila Edmontonu.

Související obsah

Jen o rok mladší než Kahun je pětadvacetiletý útočník Kevin Fiala. Ten k českému občanství přišel stejně jako Chára díky svému otci, také hokejistovi, Janu Fialovi, který se po migraci usadil v Uzwilu.

Fiala přišel na svět v nedalekém St. Gallenu, ale s Uzwilem spojil začátek své kariéry. Poté se přes Curych dostal do Švédska a přes Malmö a Jönköping se dostal i do NHL.

Draftován byl Minnesotou, ale premiéru si odbyl v Nashvillu, odkud se ale k Wild vrátil a aktuálně tam působí již třetím rokem v řadě. Vloni byl nejproduktivnějším hráčem a dařilo se mu i v play-off, kde ale jeho tým vypadl po čtyřech zápasech s Vancouverem.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události