Fotbal

Přivede Rosický Vrbovi posily? V úvahu vezměte i covid. Co s Kotalem?

Přivede Rosický Vrbovi posily? V úvahu vezměte i covid. Co s Kotalem?
Tomáš Rosický Zdroj: profimedia.cz

Pavel Vrba se stal novým koučem Sparty. Na tiskové konferenci se k jeho angažování vyjádřil i sportovní ředitel Tomáš Rosický. Ten rovnou zamítl, že by přivedl nějaké velké jméno či zda o výběru nového kouče rozhodovali i hráči.

Angažování Vrby bylo velmi hektické. "Poprvé jsem s ním byl v kontaktu v úterý a ve středu odpoledne se rozhodlo, že bude trenérem Sparty," říká Rosický.

"Nijak složitě to nevznikalo. Před majitele jsem přišel s jasným návrhem, že novým trenérem by měl být Pavel Vrba, což bylo akceptované," vysvětlil, jak probíhala komunikace v rámci vedení.

A proč právě Vrba? "Chceme navázat na to, co se snažíme budovat. Pro mě jsou důležité principy hry, které jsou potom vidět na hřišti, a které jsou s trenérem Vrbou jednotné. To je pro mě to nejzásadnější," vysvětluje.

Podle Rosického neměli hráči v rámci výběru nového kouče žádné slovo. "V žádném případě nekomunikuji s hráči o tom, kdo by měl být jejich trenérem," řekl.

Související obsah

Proč jste se nakonec rozhodli vyměnit trenéra Kotala za Pavla Vrbu?

Herní projev měl negativní tendenci, což jsme nemohli ignorovat, takže proto jsme se rozhodli vyměnit trenéra. Snadné rozhodnutí to nebylo, protože trenér Kotal odvedl dobrou práci.

Hodně se mezi lidmi spekulovalo o tom, zda s novým koučem přijdou i posily. Jak to vidíte?

Máme kádr 25 fotbalistů, jsme v určité fázi našeho strategického nastavení, čili to naše nastavení bylo, že pokud někoho přivedeme, tak musíme být přesvědčení, že je to hráč do základní sestavy a pomůže nám okamžitě. Také musíte brát, co se týče financí, v potaz covidovou situaci. My nejsme teď v situaci, že bychom zaplatili za hráče 2,5 milionu euro.

Související obsah

Nový kouč má za sebou celou řadu zkušeností, třikrát vyhrál českou soutěž a je znám svým ofenzivním pojetím hry.

Je to historie trenéra Vrby a proto tady je. Jeho principy se slučují s tím, jak chceme, aby se Sparta prezentovala. Doufám, že to samé dokáže se Spartou. Předvedená hra se musí prolínat s výsledky. Co se týče dnešního fotbalu, tak do ofenzivy je třeba mít jasně viditelné součinnosti eventuálně automatismy, což trenéra Vrbu vždy zdobilo a jeho týmy byly vždy dopředu kreativní.

Sparta začleňuje do sestavy mladé hráče. Kouč Vrba je ale známý spíše tím, že raději sází na zkušenější fotbalisty.

Moc dobře ví, do jakého nastavení přichází a je to jeden z bodů, jak chceme pracovat, což on akceptuje. V minulosti nikdy nebyl v klubu, kde se s mladými hráči tolik pracovalo a byli tak kvalitní, takže to by neměl být problém. Chceme dávat a nadále budeme dávat prostor mladým hráčům, ale mládí není zásluha. Ti kluci si to musí zasloužit.

Související obsah

Na lavičce skončil Václav Kotal. Jaké s ním máte dále plány?

Momentálně opouští klub, ale otevřeli jsme možnost další spolupráce. Byl bych rád, kdyby do budoucna ve Spartě, ať už v jakékoliv roli, dál působil, protože je to chytrý člověk a chcete ho dál ve své organizaci. Potřebuje si ale trochu odpočinout. I tak ale budeme chtít, aby u nás dál působil.

Vrba v minulosti úspěšně vedl konkurenta z Plzně. Zachytili jste od fanoušků nějaké negativní reakce?

Co se týká historie, jsem nezaznamenal, že by měl trenér Vrba se Spartou problém. Vždycky byl jako soupeř, ale mluvil o ní s respektem. Ve fotbale se vše hodnotí podle výsledků a pokud bude úspěšný, lidé na Spartě jej přijmou.

Porážka s Bohemians zlomila vaz Václavu Kotalovi. Nahradil jej Pavel Vrba:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události

Krátká zpráva

Úspěšný trenér se vrací na ruskou střídačku

Trenér Olegs Znaroks se vrací na ruskou lavičku, se kterou ovládl olympijské hry v roce 2018 a má také jedno zlato z mistrovství světa 2014. Populární a úspěšný trenér povede Sbornou na blížících se olympijských hrách i následujícím MS.