Olympiáda

Rok do zimní olympiády v Pekingu. Jaká je situace přímo na místě?

Přesně za rok by měla začít zimní olympiáda v Pekingu. Stále přitom není jisté, zda se na přelomu července a srpna uskuteční letní olympiáda v japonském Tokiu. Už jednou totiž byla přeložena kvůli pandemii. Mezinárodní olympijský výbor ale i tak doufá, že obě uspořádá.

Pokud půjde vše podle plánu, bude letní a zimní hry dělit pouze pár měsíců a to bude pro český olympijský výbor velká výzva.

Předseda českých olympioniků Jiří Kejval je maximálním optimistou. Zatímco u letních her v Japonsku má ještě drobné pochybnosti – zimní olympiádu za rok v Číně vidí jako 100procentní.

"Tam jsem si úplně jistý! Čína je jedna z mála zemí, která tu epidemii má pod kontrolou, z těch informací, které máme," říká Kejval.

Související obsah

O tom, že zimní olympiáda bude, nepochybují ani české medailové naděje. "My žádné nové informace nemáme, že by se měl měnit termín, počítáme s únorem," hlásí Eva Samková.

"Myslím, že bude zimní olympiáda. Má být i letní, takže doufám, že bude," věří zase skeletonistka Anna Fernstädtová.

Peking už hostil letní hry v roce 2008, teď má být baštou sportů zimních. Olympiáda bude rozdělena do tří oblastí. A velkou výzvou bude cestování. Peking a Čang-ťia-kchou, kde se bude například skákat na lyžích, totiž dělí skoro 200 kilometrů.

"Číňané slíbili, že tam budou rychlovlaky, které budou jezdit 300 kilometrů v hodině a že to bude v pořádku," popisuje Kejval.

Tam, kde se v roce 2008 v Pekingu plavalo, se bude hrát Curling. Z vodní kostky se tak stala kostka ledová. Hokejisté se zase budou prohánět na bruslích tam, kde dělali salta gymnasté.

Související obsah

Středisko v oblasti Jen-čching pro sjezdové lyžování je známé tím, že tam vlastně moc nesněží, a tak organizátoři slibují, že sníh vyrobí a v případě potřeby přivezou.

Jak vypadají sportoviště v reálu, to se moc neví, Čína se v rámci boje s pandemií pro zbytek světa uzavřela a minimálně do podzimu to tak zůstane.

"Pro nás je hloupý, že jsme tam hrozně dlouho nebyli a ta sportoviště jsme neviděli," mrzí Kejvala.

Olympiáda v Číně vemi zajímá ochránce lidských práv a už 180 organizací vyzvalo svět k bojkotu nadcházejících zimních her. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události