ZOH Peking 2022

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

ZOH Peking 2022

XXIV. zimní olympijské hry se odehrají od 4. do 20. února 2022 v čínském Pekingu. Město bude hostit olympiádu již podruhé, první hry zde proběhly v roce 2008. Peking se stane vůbec prvním městem, které hostilo jak letní, tak zimní olympiádu.  

Medaile pro Ledeckou a spol. Peking odkryl design olympijských kovů

Kontroverze olympijských her 

Čínský Peking je terčem kritiky především v souvislosti s porušováním lidských práv. Opakovaně se objevují výzvy, aby Číně byla možnost pořádat takto významnou mezinárodní sportovní událost zcela upřena. Řada zemí se nakonec rozhodla pro diplomatický bojkot, sportovcům účast umožní, ale do země nedorazí politická delegace například ze Spojených států amerických, Kanady, Austrálie, Japonska či Velké Británie. Řeší se ale i negativní ekologický dopad. V Pekingu například nebývá dost sněhu, pro potřeby zimních her bude dovážen z širokého okolí, což negativně ovlivní stav vody a následně místního zemědělství.  

Koronavirus a omezení 

Kdo se chce účastnit olympiády, musí mít očkování proti covid-19, nebo by ho čekala třítýdenní karanténa v hotelovém pokoji. Výjimku mají jen ti, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů. Na hrách se bude denně testovat, omezený bude volný pohyb a cestování, pokud nebude souviset s tréninkem a soutěžemi.  

Program 

Soutěžit se bude celkem v patnácti sportovních odvětvích. Sledovat je na místě budou moci jen místní, zahraničních divákům je vstup z epidemiologických důvodů odepřen. Čeští televizní diváci musejí počítat s časovým posunem, v Pekingu je o sedm hodin více než v České republice, přenosů se tak dočkáte často v brzkých ranních hodinách. 

Čína zpřísnila pravidla prodeje vstupenek na OH. Lístky dostanou jen vyvolení

Češi na ZOH 

Pekingských zimních olympijských her se účastní více jak 2800 sportovců z celého světa. Česká delegace čítá zatím 114 sportovců, přihlášky na hry se odevzdávají až do 21. ledna 2022, počet se tedy ještě může změnit. Češi se objeví ve všech patnácti soutěžních odvětvích, vůbec poprvé se na hrách přestaví čeští curleři, hokejistky či skokanky na lyžích.

Konec nadějí. Hráči z NHL na olympiádě nebudou. Na oficiální oznámení se čeká 

Další ročníky 

Dalších zimních olympijských her se dočkáme v roce 2026, odehrají se v italském Miláně. Příští letní olympijské hry se budou konat v létě 2024, pořádajícím městem bude Paříž.