Fotbal

Změna v posuzování ofsajdu! Čína otestuje nové Wengerovo pravidlo

Změna v posuzování ofsajdu! Čína otestuje nové Wengerovo pravidlo
Zdroj: Profimedia

Fotbal se vyvíjí a stejně tak i jeho pravidla. Mezinárodní fotbalová pravidlová komise (IFAB) nyní přinesla obrovskou změnu ohledně posuzování ofsajdů. Pokud se pravidlo v čínské lize osvědčí, útočníci po celém světě získají obrovskou výhodu.

Nové pravidlo ohledně posuzování ofsajdového postavení prosazoval především legendární trenér Arsene Wenger. IFAB schválila toto nové pravidlo a testování by mělo proběhnout v nižších čínských ligách.

Pakliže se pravidlo v Číně uchytí, měla by se změna aplikovat všude na světě, čehož by výrazně využili útočníci.

O co tedy jde? Současné pravidlo říká, že pokud je útočící hráč v době přihrávky kteroukoliv částí těla (kromě ruky) za úrovní poslední části těla (kromě ruky) posledního obránce (nebo předposledního hráče) jedná se o ofsajd.

Podle nového pravidla by byl ale útočící hráč v ofsajdu, pouze pokud by byl celý za úrovní poslední části těla předposledního hráče soupeře.

Výše uvedený příklad je nyní považován za ofsajd, jelikož útočící hráč je takřka celým tělem za obranou. Podle nového pravidla by ale útočník v ofsajdu nebyl, jelikož jeho pata je na stejné úrovni jako noha jednoho z bránících hráčů.

Související obsah

Novému ofsajdovému pravidlu se přezdívá Wengerovo pravidlo, neboť se o jeho zavedení nejhlasitěji snaží právě bývalý dlouholetý trenér Arsenalu.

Nové pravidlo by útočníkům značně pomohlo dávat více gólů. To však nepotřebuje Erling Haaland, který se trefuje pravidelně a někdy vystřihne i takto parádní nůžky:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události