Fotbal

Ty jsi Dundee United! Proč je jméno skotského klubu v Nigérii urážkou?

Ty jsi Dundee United! Proč je jméno skotského klubu v Nigérii urážkou?
Zdroj: Profimedia

Dundee United je tradiční skotský fotbalový klub s dlouhou historií. Jméno tohoto klubu je však v nejlidnatější zemi Afriky užíváno jako urážka. Tato kuriozita vznikla v Nigérii před takřka padesáti lety.

Dundee United nebo také někdy jen Dundee je výraz, který v Nigérii nahrazuje slova jako hlupák nebo idiot. Mnoho tamních obyvatel ani netuší, že klub s tímto názvem existuje a připadá jim směšné, že existuje univerzita Dundee.

Jak k tomu ale došlo, že si Nigerijci nadávají názvem skotského klubu? Je to následkem takřka padesát let starého výletu Dundee United v západní Africe.

Dundee United patřili v roce 1972 mezi přední skotské kluby, a tak si je Nigerijci pozvali na pětizápasovou šňůru, aby si místní amatérské kluby zahrály proti skutečným profesionálům a diváci mohli vidět špičkový fotbal.

Jenže turné po sezoně v červnu v horké Africe skotským fotbalistům vůbec nevyšlo. Z pěti zápasů proti tamním amatérům vyhráli jediný 1:0, dvakrát remizovali a připsali si rovněž porážky 0:2 a 1:4.

 

Související obsah

Nigerijský Daily Expres tehdy shrnul působení skotů v Africe článkem, kterému dal nadpis: "Už se nevracejte". Nigerijci byli natěšení na špičkový fotbal, a na jeden zápas jich dorazilo dokonce 35 tisíc, jenže se dočkali podprůměrných výkonů.

Skotové si následně pokazili ještě pověst svými výmluvami, proč hráli tak bídně. Útočník Kenny Cameron si stěžoval na žaludeční potíže u mnoha členů týmu a také na dopravní situaci, která prý byla tragická.

Cameron poté zmínil, že hráče na letišti vítali supi a hyeny, poté si stěžoval na vysokou vlhkost vzduchu a špatnou logistickou organizaci ze strany nigerijského svazu.

 

Související obsah

Pojmenování Dundee United se tehdy pro Nigerijce stalo synonymem pro hlupáka a rozšířilo se i mezi nesportovní fanoušky. Později narození urážku od starších přebrali bez znalosti původu, a tak se dnes běžně můžete setkat s tím, že vám někdo v Nigérii řekne: "Ty jsi ale Dundee United," aniž by tušil, že kdesi v Evropě existuje fotbalový klub s tímto názvem.

Český fotbal rovněž čeká konfrontace s tím skotským. Slavia se večer utká s čerstvým mistrem Rangers:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události