Hokej

Kdo bude nováčkem sezony NHL? Vaněček má šanci, vede ale Kaprizov

Kdo bude nováčkem sezony NHL? Vaněček má šanci, vede ale Kaprizov
Zdroj: Profimedia

Letošní sezona hokejové NHL je přibližně v polovině, a tak se dá směle tipovat, kdo by měl být oceněn titulem nejlepší nováček roku. Z českých hráčů připadá v úvahu pouze Vítek Vaněček, ale ten má mezi brankáři tvrdé konkurenty, a navíc je tu jasný favorit Kirill Kaprizov.

Oproti běžným sezonám se letos v NHL odehraje méně zápasů, namísto 82 utkání jich odehraje každý celek jen 56. Přibližně polovina týmů už polovinu z této mety dosáhla, a tak je na čase zhodnotit výkony nejlepších nováčků.

Celkem se v dosavadním průběhu sezony na led podívalo 153 hráčů se statusem nováčka. Z Čechů jsou to pouze David Kaše, Martin Kaut, Jakub Zbořil a Vítek Vaněček. A právě poslední jmenovaný je jediný, kdo by mohl zabojovat o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka. Loni toto ocenění získal obránce Cale Makar z Colorada.

Největší favorit - Kirill Kaprizov

Ruský útočník má velkou výhodu ve svých zkušenostech. Zatímco zámořští hráči debutují v NHL většinou ve věku do dvaceti let, Kaprizov odehrál několik sezon mezi muži v CSKA Moskva a s potřebnými zkušenostmi je velkou hvězdou Minnesoty.

 

Zdroj: Profimedia

Kaprizov nasbíral v 26 utkáních 24 bodů za 10 gólů a 14 asistencí. Pokud svou produktivitu udrží, těžko si představit, že po sezoně Calder Trophy převezme někdo jiný.

Kirill Kaprizov na konci února dokázal skórovat v pádu zpoza brány:


 

Vítek Vaněček a další brankáři

Z nováčků mezi třemi tyčemi toho odchytal nejvíce Vítek Vaněček, ale jeho úspěšnost zákroků (90,3 %) není zdaleka nejlepší. Kaapo Kahkonen z Minnesoty má jen o jednu vychytanou výhru méně a jeho úspěšnost zákroků je na výborných 92,2 %.

 

Zdroj: Profimedia

Ani Kevin Lankinen z Chicaga se mezi nováčky neztrácí. Úspěšnost 91,6 % a deset výher z dvaceti startů ho řadí také mezi možné kandidáty na Calder Trophy.

Zdroj: Nova Sport

Tim Stützle a zbytek favoritů

Asi největším soupeřem Kirilla Kaprizova je trojka loňského draftu Tim Stützle. Devatenáctiletý mladík má dobrá čísla, přestože hraje v nejhorším týmu kanadské divize, Ottawě. Mladičký centr posbíral 6 gólů a 12 asistencí v 29 zápasech, ale číslo -14 v tzv. tabulce pravdy mu rozhodně nepomáhá.

Zdroj: Profimedia

V počtu kanadských bodů je na třetím místě Stützleho spoluhráč Josh Norris, který má pouze o dvě asistence méně. Z obránců do NHL nejlépe vstoupil Ty Smith, který v dresu New Jersey Devils odehrál 25 zápasů, dal dva góly a asistoval u jedenácti dalších.

Zdroj: Nova Sport
TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události