Hokej

Šesťorkin má Vezina Trophy. Kdo kraloval mezi obránci a nováčky?

Šesťorkin má Vezina Trophy. Kdo kraloval mezi obránci a nováčky?
Igor Šesťorkin při vyhlášení cen NHL Zdroj: Profimedia

Auston Matthews byl hlavní hvězdou při udělování individuálních cen NHL. Ale mimo Hart Trophy a Ted Lindsay Award se předávala i další ocenění. Cenu Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana si odnesl Igor Šesťorkin, nejlepším obráncem je Cale Makar a nováčkem roku byl vyhlášen zadák Detroitu Moritz Seider.

Nejlepším gólmanem letošního ročníku NHL je brankář New Yorku Rangers Igor Šesťorkin, který navázal na svůj idol Henrika Lundqvista, jenž ocenění Vezina Trophy získal před deseti lety. A právě v jeho šlépějích se snaží 26letý Rus jít od začátku kariéry.

Šesťorkin byl Rangers draftován v roce 2014 ve čtvrtém kole jako číslo 118 a v sezoně 2020/2021 svůj idol v brance nahradil. Nyní se dočkal i nejcennějšího gólmanského ocenění. Jeho soupeři byli Jacob Markström z Calgary, který skončil druhý, a Juuse Saros z Nashvillu, jenž se umístil třetí.

Ruský brankář měl v základní části parádní čísla. Za 53 odchytaných zápasů měl úspěšnost zákroků 93,5 %, čímž se stal třetím gólmanem v historii s alespoň 50 odchytanými zápasy, který se na takovou úspěšnost dostal. Před ním se to povedlo v sezoně 2010/2011 Timu Thomasovi z Bostonu (93,8 %) a Dominiku Haškovi v dresu Buffala v sezoně 1998/1999. Ten se dostal na číslo 93,7 %.

Související obsah

​Šesťorkin vychytal v základní části šest čistých kont, což byl třetí nejvyšší počet. A průměr inkasovaných gólů na zápas měl 2,07.

Udělovaly se ale i další ceny. Nejlepším obráncem byl vyhlášen Cale Makar, jenž stále s Coloradem bojuje ve finále NHL o Stanley Cup. "Samozřejmě jsem velmi poctěn, že jsem získal Norris Trophy. Ale já musím rychle otočit list a soustředit se na další zápas," prohlásil po převzetí ceny.

Makar je prvním hráčem Colorada, respektive Quebecu, jenž Norris Trophy získal. Druhý skončil Roman Josi z Nashvillu, který letos nasbíral neuvěřitelných 96 bodů, ale ani to nestačilo. Nicméně trofej získal už v roce 2020. Na třetím místě se umístil Victor Hedman z Lightning.

"Jsou to neuvěřitelní hráči. Celou sezonu na mě neuvěřitelně tlačili. Je úžasné proti nim nastupovat. Je to i jejich zásluha, že jsem dosáhl takového úspěchu," ocenil své soupeře Makar, jenž v základní části dal za 77 zápasů 28 gólů a zaznamenal celkem 86 bodů.

Související obsah

​Vyhlášen byl také nováček roku, kterým se stal obránce Detroitu Moritz Seider, jenž si tak odnesl Calder Trophy. Jednadvacetiletý bek posbíral 50 bodů (7 + 43) a mezi nováčky měl nejvíc asistencí. "Je to šílené. Štípněte mě. Pořád nemohu uvěřit tomu, že se to stalo," byl nadšený Seider.

Od sezony 1992/1993 byli pouze dva obránci, kteří získali ve svých nováčkovských sezonách více bodů. V ročníku 2019/2020 posbíral 53 bodů Quinn Hughes z Vancouveru a právě v sezoně 1992/1993 měl 52 bodů Vladimir Malachov z New Yorku Islanders.

Dvě ceny získal také Auston Matthews:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události