Hokej

Poslední sezóna, nejúspěšnější americký gólman NHL končí kariéru

Historicky nejúspěšnější americký brankář v NHL Ryan Miller končí po sezóně s kariérou. Za 18 let v NHL nasbíral ve čtyřech klubech NHL 390 vítězství!

Pro Ryana jde o poslední sezónu jeho neskutečně bohaté kariéry NHL. Anaheim tak bude jeho posledním celkem. Dosud má v kariéře bilanci 390 vítězství, 289 proher, 86 proher v prodloužení a jednu remízou.

"Jen si snažím užívat si hokej," řekl Miller poté, co vychytal své 390. vítězství, které přišlo 18. března proti Arizoně. "Hodnocení toho, co jsem dokázal, to se dostaví později. Chtěl jsem zůstat do té doby, co to bude mít smysl. Jsem hrdý, že jsem Američan a doufám, že jsem nastavil nějaký standard. Jsem hrdý na celou mojí kariéru," prozradil.

Miller se narodil v East Lansingu v Michiganu. A jak už bylo řečeno, zapsal nejvíce výher ze všech amerických gólmanů v NHL. Druhý je John Vanbiesbrouck, který má o 16 vítězství méně.

Související obsah

Ze všech gólmanů pak je čtrnáctý a ztrácí pouze jednu jedinou výhru na Dominika Haška. Millera draftovalo Buffalo v roce 1999 v pátém kole jako číslo 138.

V 11 sezonách za Šavle uspěl ve 284 zápasech, 186 jich prohrál a v 57 vyčapal bod. V historii Sabres nikdy nikdo nevychytal víc. K tomu přidal 28 čistých kont, což je druhý nejvyšší počet organizace za Haškem, který jich má 55.

V sezóně 2009/2010 vyhrál Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana celé soutěže. Sáhl si i na olympijskou medaili. Tým USA dovedl ke stříbru v roce 2010 ve Vancouveru. Byl dokonce vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje. Aby také ne. Ze 147 střel pustil jen osm gólů.

Související obsah

Za celou kariéru si zachytal v 794 zápasech, z toho v 770 nastoupil jako číslo jedna, zapsal průměr 2,64 branky na zápas a úspěšnost 91,4 procenta.

Za 18 let prošel kluby Anaheim Ducks, Vancouver Canucks, St. Louis Blues a Buffalo Sabres. V play-off odehrál 57 zápasů a ve 28 případech odešel jako vítěz, v 27 jako poražený. Průměr měl 2,52 obdržené branky na zápas a úspěšnost 91,3 procent. K tomu přidal tři čistá konta.

Letos za Ducks nastoupil do 14 zápasů a ve dvanácti nastoupil jako jednička. Takových čísel už ale nedosahoval. Zapsal pouze tři vítězství, k tomu osm porážek a jednu prohru v nastaveném čase.  Průměr měl 3,6 obdržené branky na zápas a úspěšnost 88,2 procenta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události