Formule 1

Zemřel titán F1: Pod jeho vedením získal titul Hamilton, Senna i Lauda

Mansour Ojjeh (24.6. 19952 - 6.6. 2021)
Mansour Ojjeh (24.6. 19952 - 6.6. 2021) Zdroj: Profimedia

Krátce před Velkou cenou Ázerbájdžánu postihla formuli 1 a stáj McLaren tragická zpráva. Jeden z vlastníků a klíčová postava Mansour Ojjeh zemřel ve věku 68 let.

Miliardář Mansour Ojjeh zemřel v neděli ráno v Ženevě ve věku 68 let a obklopen svou rodinou.
"Byl to titán našeho sportu," vyjádřil se vykonný ředitel McLarenu Zac Brown.


Ve formuli 1 se poprvé angažoval na konci 70. let, když rodinná společnost Techniques d´Avant Garde, která dnes vlastní 14 % McLarenu, sponzorovala stáj Williams. U McLarenu působil od roku 1984 a během čtyř desetiletí se stal nepostradatelnou personou.

Za Ojjehova působení McLarenem prošla ta největší jména formule 1. Přihlížel titulům Nikiho Laudy, Alaina Prosta, Ayrtona Senny, Miky Häkkinena i Lewise Hamiltona. Kromě deseti Pohárů jezdců získal s McLarenem také devět Pohárů mechaniků.

 

Související obsah

Ojjeh výrazně pomohl týmu po technické stránce. Po jeho příchodu McLaren na chvíli převzal motor společnosti TAG a Ojjeh se také zasloužil o vývoj nového turba od značky Porsche. Po jeho instalaci stáj vyhrála 12 ze 16 závodů sezóny a Lauda se stal mistrem světa, když týmového kolegu porazil o půl bodu. Následovala éra Prosta a dominantní léta Senny.


V roce 2013 kvůli transplantaci plíce svou činnost u McLarenu na chvíli omezil. Ačkoli se plně zotavil, v roce 2020 přenechal svou pozici synovi Sultanovi.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události