Hokej

Brankář s příběhem jako z pohádky končí. Před NHL se živil jako učitel

Brankář s příběhem jako z pohádky končí. Před NHL se živil jako učitel
Zdroj: Profimedia

S profesionálním hokejem se rozloučil švédský brankář Viktor Fasth, který prožil pozoruhodnou kariéru, kdy se dokázal z nižší švédské soutěže dostat až do NHL a k titulu mistra světa. Ve 25 letech se navíc stále živil jako učitel.

Mezi dvacátým a pětadvacátým rokem života se Fasth proplétal nižšími švédskými soutěžemi. Střídal jeden klub za druhým, ale nic nenasvědčovalo tomu, že udělá díru do světa. Zásadní zvrat pro něj nastal ve 22 letech, kdy jeho tým Tvastad Cobras HC byl ze třetí soutěže vyloučen kvůli finančním problémům a Fasth následně přestoupil do Tingsryds AIF, kde prožil tři skvělé sezony. 

Díky tomu si ho všimli ve druhé nejvyšší soutěži, kde zaujmul skauty Vaxjo Lakers Hockey a následně se stal brankářskou jedničkou. S týmem si dokonce zahrál kvalifikaci o postup do nejvyšší soutěže, ale neuspěl. Všimli si ho ale v postoupivším AIK, a tak si poprvé ve 28 letech zahrál v elitní švédské soutěži. původně měl být až druhým gólmanem, ale vinou zranění Christophera Lindberga se dostal do branky.

 

V NHL jsou často vidět parádní zákroky, jeden lepší než druhý. Třeba Price výtahl v play-off tuhle parádu:


 

Dokonale toho využil. AIK pomohl až do semifinále play-off a měl třetí nejlepší statistiky ze všech brankářů v soutěži. V roce 2011 tak dostal první pozvánku do národního týmu, když odchytal přátelský zápas proti Německu. Následně se stal i oporou týmu na mistrovství světa, když vybojoval se Švédskem stříbrné medaile.

Rok poté ho čekal přestup do NHL, kdy si ho vyhlédl Anaheim, ale i kvůli výluce si za ně zachytal až v roce 2013. A byl to vskutku působivý začátek. Prvních 8 zápasů dovedl svůj tým k vítězství, což byl nejlepší počin od dob Raye Emeryho z roku 2002. Nakonec pomohl Anaheimu do čtvrtfinále play-off.

Související obsah

Následující sezonu však přišlo zranění a byl vyměněn do Edmontonu, kde si už moc nezahrál, a tak zamířil do KHL, kde v dresu CSKA Moskva vyhrál 28 ze 41 zápasů. Po dvou sezonách v Rusku se vrátil zpět do Švédska, kde dochytal v dresu Vaxjo Lakers. 

V roce 2017 se také podílel na zisku titulu mistra světa, když nastoupil do čtyřech zápasů. Na letoším turnaji v Rize jsme ho mohli také vidět, když ho Švédsko využilo ve dvou utkáních, když chytal proti Dánsku a Velké Británii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události