Atletika

Atletka dostala čtyřletý trest za doping! Snědla pouze burrito

Americká atletka Shelby Houlihanová a burrito
Zdroj: Profimedia

Americká rekordmanka v běhu na 1500 i 5000 metrů Shelby Houlihanová dostala jen pár týdnů před Olympijskými hrami čtyřletý zákaz sportovní činnosti. Pozitivní výsledek na doping podle ní způsobilo snědené burrito.

Organizace zabývající se dopingem v atletice, Athletics Integrity Unit (AIU), udělila velmi přísný čtyřletý trest americké běžkyni Shelby Houlihanové. Ta měla v 28 letech na Olympijských hrách v Tokiu zaběhnout životní výsledek, ale místo toho pravděpodobně zůstane doma.

Houlihanová se na svém Instagramu svěřila, že letos v lednu jí AIU napsala, že její vzorek z loňského prosince byl pozitivní na anabolický steroid nandrolon.

Americká rekordmanka na 1500 i 5000 metrů proto okamžitě zjišťovala, jak se jí látka mohla do těla dostat. Dočetla se, že nandrolon se někdy ve zvýšené míře vyskytuje ve vepřovém mase, obzvláště ve vnitřnostech, a podle svého jídelního deníčku usoudila, že na vině je burrito s vepřovým masem, které snědla deset hodin před odebráním vzorku.

"Přestože mé hodnoty odpovídaly těm, které byly ve studii naměřené subjektům testovaným deset hodin po snědení tohoto zdroje, a WADA (Světová antidopingová agentura) v příručce radí zvážit to při posuzování nandrolonu v těle, laboratoř to vůbec nezvážila," napsala ve svém dlouhém příspěvku.

Houlihanová dokonce podstoupila test na detektoru lži, nechala si odebrat další vzorky, které potvrdily její verzi, ale 11. června jí arbitrážní soud sdělil, že její vysvětlení neakceptuje a špičková běžkyně dostala trest na čtyři roky.

"Cítím se naprosto zdevastovaná, ztracená, zlomená, naštvaná, zmatená a zrazená sportem, který jsem milovala, a kterému jsem se oddala, abych viděla, jak dobrá jsem. Chtěla bych objasnit, že jsem si nikdy nevzala žádné podpůrné látky," odmítala uznat vinu ve velmi emotivním vzkazu.

"Budu nadále bojovat, abych prokázala svou nevinu. Nesednu si a nepřijmu čtyřletý trest za něco, co jsem neudělala, a ani bych nikdy neudělala," dodala zklamaná sportovkyně.

Související obsah

Není divu, olympijské hry se konají jednou za čtyři roky, ale vzhledem k odložení těch loňských, ji čtyřletý trest vyřazuje hned ze dvou olympiád, přitom už letos patřila mezi velké naděje na medaili.

Atletické závody nemusí vyhrát vždy některý ze závodníků, tento závod vyhrála fenka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Pardubice prodloužily vítěznou sérii, po obratu překonali Plzeň v prodloužení

Druhý tým hokejové extraligy HC Dynamo Pardubice prodloužil vítěznou sérii na sedm utkání. V Plzni sice po trefách Přikryla a Bulíře prohrával 0:2, ale ve třetí třetině se vrátil do hry po gólech Camary, Robertsona a Cienciala. Za Indiány srovnal Kaňák a za stavu 3:3 poslal utkání do prodloužení. Pardubice dokonaly obrat, když se po třech minutách znovu trefil Camara. Na první Třinec ztrácejí šest bodů, Plzeň je čtvrtá.

Krátká zpráva

Hokejovou extraligu od příští sezony po deseti letech převezme APK LH

Českou hokejovou extraligu by měla od příští sezony od svazu převzít Asociace profesionálních klubů ledního hokeje. APK LH řídila ligu naposledy v roce 2012, kdy ji v červnu převzal Český svaz ledního hokeje. Na dnešní valné hromadě převzetí odsouhlasily jednotlivé kluby a domluvily se i s vedením svazu. Pod staronovým vedením by se měla odehrát už sezóna 2022/23.