Konferenční liga

Slovácku ožívají vzpomínky na Intertoto. Plzeň musí prolomit prokletí

Slovácku ožívají vzpomínky na Intertoto. Plzeň musí prolomit prokletí
Zdroj: Profimedia

Fotbalisté Slovácka se vrací do pohárové Evropy po dlouhých osmnácti letech. Naposledy reprezentovali českou kopanou na začátku nového tisíciletí v poháru Intertoto. Plzeň po úspěšných letech v Evropě poslední dobou strádá a postup do základní skupiny už nutně potřebuje.

Je to už pořádně vousatá historie, kdy Slovácko naposledy vycestovalo za hranice České republiky k soutěžnímu utkání. Tenkrát k tomu dokonce ani jejich fotbalisté nepotřebovali bůhvíjak dobré umístění v domácí soutěži. Na postup do poháru Intertoto jim totiž stačilo dvakrát jedenácté a jednou osmé místo v domácí soutěži.

Jen pro připomenutí, pohár Intertoto byl letní fotbalovou soutěží pořádanou UEFA, která se konala v letech 1995-2008. Z české ligy do něj tenkrát postupovaly 2-3 týmy, které skončily nejlépe v domácí lize a zároveň si už před sezonou podaly do poháru přihlášku. Intertoto se hrál vyřazovacím způsobem na tři kola a jeho vítězové postoupili do druhého předkola Poháru UEFA.

Související obsah

Slovácko se jej zúčastnilo třikrát v letech 2001 - 2003. Tenkrát se ještě jmenovali 1. FC Synot Staré Město. V každém z ročníků se dokázali probojovat do závěrečného třetího kola, ale ani jednou v něm neuspěli, ačkoliv v jejich dresu tenkrát zářili kanonýři jako Michal Meduna, Lubomír Bláha nebo Jiří Kowalík. Postupně nestačili na francouzské Rennes, Sochaux a německý Wolfsburg.

Nyní se tak do Evropy vrací po osmnácti letech a narozdíl od zmíněných účastí si ji v lize vybojovali zcela zaslouženě, když skončili na čtvrtém místě. Ve druhém předkole Konferenční ligy je ale čeká velmi těžký soupeř, bulharský Lokomotiv Plovdiv.

Dva roky bez pohárů

To Viktoria Plzeň je po bohatých letech v Evropě na ústupu. V poslední dekádě si třikrát zahrála Ligu mistrů, když při první a třetí účasti dokázala postoupit ze třetího místa do Evropské ligy. Základní skupinu Evropské ligy absolvovala čtyřikrát, z čehož následně dvakrát vytěžila osmifinále této soutěže.

Poslední dva roky jsou ale Západočeši na ústupu, když nedokázali přejít přes předkolo Evropské ligy. Předloni vypadli ve třetím předkole s belgickými Antverpami. První zápas sice prohráli v Belgii 0:1, ale doma mířili za postupem. V sedmé minutě prodloužení zvýšil Krmenčík na 2:0, ale potřebný výsledek ubránit nedokázali, když osm minut před koncem snížil Mbokani. 

Související obsah

Nedařilo se ani v loňské sezoně. Nejdříve smolně vypadli ve druhém předkole Ligy mistrů, kdy Alkmaar poslal odvetu do prodloužení až v poslední minutě z penalty a následně v něm rozhodl. Poté nezvládli ani opravný pokus v předkole Evropské ligy, když prohráli 0:1 s izraelskou Beer Ševou. 

Letos musí překonat hned tři překážky, aby se dostali alespoň do skupiny Konferenční ligy. První z nich je běloruský Dinamo Brest.

Obránce Slovácka Michal Kadlec hovořil pro TN Live o probíhajícím evropském šampionátu a zavzpomínal na své působení v reprezentaci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události