Atletika

Atletka se odvrátila od americké vlajky. Neprotestovala, bylo jí vedro

Gwen Berry při ceremoniálu vítězů
Gwen Berry při ceremoniálu vítězů Zdroj: Twitter / NBC Chicago

Kladivářka Gwen Berryová způsobila na americké kvalifikaci pro olympiádu pořádný rozruch. Na stupních vítězů se odvrátila od americké vlajky. Také tvrdí, že pořadatelé nastražili načasování státní hymny tak, aby ji poškodili.

Berryová skončila třetí a zajistila si místo v Tokiu. Při ceremoniálu se ale nečekaně odvrátila od vlajky s hvězdami a pruhy a hlavu si zakryla tričkem s nápisem “Activist Athlete“.Zatímco dvě další atletky stály s rukou na srdci, Berryová byla pootočená o 90 stupňů. Do toho při předávání hrála americká hymna, která však na šampionátu zní jen jednou denně.
 

Afroamerická atletka je známá svým bojem proti rasismu a upozorňováním na diskriminaci. V roce 2019 například za zvednutou pěst na stupních vítězů dostala stopku na 12 měsíců. Jenže tentokrát nešlo o protest, ale o špatné načasování, brání se Berryová.

“Nebyla to žádná zpráva, já jsem tam ani nechtěla být. Bylo mi vedro a chtěla jsem jít do stínu,“ vysvětlovala Berryová zakrytí hlavy. Navíc viní pořadatele z načasování hymny.
 

“Cítím, že to bylo nastražené. Udělali to tak schválně. Abych byla upřímná, fakt mě naštvali,“ pokračovala ve výpovědi Berryová, kterou v červenci čekají už druhé olympijské hry.

Zdroj: Profimedia

Pořadatelé her samozřejmě načasování odmítají. Hymna se hraje každý den dle jasného harmonogramu a organizátoři prý rozhodně nečekali, než se všechny tři kladivářky zrovna dostaví na pódium či přímo na gesto Berryové.

Související obsahCelý incident tak trochu zastínil výkon Deanny Priceové. Ta skončila první, a navíc překonala svůj vlastní americký rekord. Kladivo poslala do vzdálenosti 80,31 metru a stala se první Američankou, která přehodila hranici 80 metrů. Druhá pak skončila Brooke Andersenová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události