NHL

Zvládne Montreal zázračný obrat? V minulosti už to čtyři týmy dokázaly

Zvládne Montreal zázračný obrat? V minulosti už to čtyři týmy dokázaly
Zdroj: Profimedia

Montreal ve čtvrtém zápase finále play-off, který se odehrál v noci z pondělí na úterý, vykřesal jiskřičku naděje, když na svém ledě vyhrál 3:2 po prodloužení. Znamenalo to ale pouze jen snížení série na 1:3 na zápasy. V historii NHL se pouze čtyřem týmům povedlo otočit sérii, ve které první tři duely prohrály.

Na kanadský tým, který se do play-off prokousal až ze čtvrtého místa Severní divize, čeká pořádně těžký oříšek. Tampa totiž v posledních dvou sezonách nikdy neprohrála v play-off dva zápasy po sobě. Naposledy se tak stalo v předminulé sezoně, kdy překvapivě padla s Columbusem 0:4.

Zopakovat výkon Blue Jackets by právě Canadiens potřebovali jako sůl. Cokoliv jiného přisoudí Stanleyův pohár opět do rukou hráčů Tampy. Ale jak moc to je pravděpodobné, je otázka. Při pohledu do historie zjistíme, že pouze čtyřem týmům se podařilo otočit playoffovou sérii, ve které prohrávaly 0:3.

Související obsah

Tím úplně prvním byl v roce 1942 jiný kanadský tým, Toronto Maple Leafs. Situace pro ně byla o to složitější, že zlomový čtvrtý zápas museli odehrát venku na ledě Detroitu. Trenér Hap Day nebyl spokojen s výkony první formace, kterou kompletně posadil na lavičku, a na led poslal nováčky. 

Dlouho to vypadalo, že se mu tento krok nevyplatí. Ještě na konci zápasu Rudá křídla vedla, ale Toronto nakonec vyhrálo 4:3. Závěr utkání navíc pořádně namíchl domácího trenéra, který se vrhnul po rozhodčím. Toho musela nakonec z ledu odvést policie do bezpečí. Tato rozbuška způsobila, že Detroit po zbytek série ztratil potřebnou koncentraci a prohrál čtyři zápasy v řadě. Od té doby se otočka série ze stavu 0:3 žádnému jinému týmu ve finále nepovedla, jen v dřívějších fázích play-off.

Související obsah

Druhým týmem, kterému se takovýto husarský kousek podařil, byl New York Islanders v roce 1975. Byla to pro ně teprve třetí sezona v zámořské soutěži, přičemž během prvních dvou se do play-off vůbec neprobojovali. V sérii s Pittsburghem ztratili úvodní tři zápasy a vše směřovalo k jasnému vypadnutí. Do čtvrtého zápasu se trenér newyorského týmu rozhodl vyměnit brankáře a tento tah mu vyšel dokonale. Glenn Resch pustil v následujících čtyřech zápasech pouze čtyři góly, a výrazně tak pomohl svému týmu k postupu.

Poslední dvě zázračná zmrtvýchvstání se stala v relativně nedávné době. Boston vedl v roce 2010 3:0 na zápasy proti Philadelphii a stejné skóre bylo i ve čtvrtém utkání. Ani to ale nestačilo, aby sérii dovedl k postupu. Na tento duel velmi nerad vzpomíná z osobních důvodů i David Krejčí, kterému Mike Richards zlomil ruku. Letci se tenkrát zastavili až ve finále, když nestačili na Chicago.

Související obsah

Otočit sérii z krajně nepříznivého stavu dokázali před sedmi lety i hokejisté Los Angeles, kteří tenkrát šokovali Hertlovo San Jose. Žraloci v prvních dvou zápasech dominovali, když nastříleli dohromady úctyhodných třináct gólů. Vítězně zvládli i třetí zápas, ale to vše nakonec bylo málo. Hokejisté Los Angeles se neuvěřitelně zvedli a celou sérii otočili. Nakoplo je to natolik, že nakonec došli až k zisku Stanley Cupu, teprve druhého ve své čtyřiapadesátileté historii. 

Josh Anderson rozhodl čtvrtý zápas v prodloužení proti Tampě a odmítl konec série

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události