Tenis

Senzace sezony je v semifinále US Open. Kdo je 150. hráčka žebříčku ze čtyř zemí?

Senzace sezony je v semifinále US Open. Kdo je 150. hráčka žebříčku ze čtyř zemí?
Nadšená Emma Raducanuová | Zdroj: Profimedia

Pro Čechy bude letošní největší tenisovou senzací pravděpodobně Barbora Krejčíková, která zažívá zlomový rok. Ve světě jí ale z tohoto pohledu může zdatně konkurovat Emma Raducanuová. 18letou tenistku znal před Wimbledonem málokdo, jenže coby hráčka ze čtvrté stovky tam došla do čtvrtého kola a nyní září i na US Open, kde už postoupila do semifinále, aniž by ztratila set.

KOŘENY PO CELÉM SVĚTĚ

Raducanuovou mohou brát částečně za svou hned čtyři země. Její otec je Rumun, matka je z Číny. Nadějná tenistka se jim ovšem narodila v kanadském Torontu. Když byly Raducanuové dva roky, celá rodina se přestěhovala do Velké Británie, proto tenisová kometa reprezentuje ostrovní stát. Vzhledem k jejímu původu nejsou překvapivé její tenisové vzory: Rumunka Simona Halepová a Číňanka Li Na.

ŽIVOT PŘED WIMBLEDONEM

Britka vynikala už v juniorské kategorii, v roce 2018 se dostala na dvacáté místo juniorského žebříčku, jenže ve větším úspěchu jí bránila zranění a také školní povinnosti. Raducanuová totiž nechtěla vsadit všechno na tenis a pilně se věnovala i škole, kde zářila především v matematice a ekonomii. Její rodiče se živí v oboru financí, takže v tomto směru zdědila správné geny.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Emma Raducanu (@emmaraducanu)

KARIÉRNÍ ZLOM

Před letošním Wimbledonem byla Raducanuová až ve čtvrté stovce žebříčku. Na travnatém grandslamu ale dostala divokou kartu a využila ji maximálně. Bez ztráty setu vyřadila Daičenkovou, následně i Markétu Vondroušovou a poté také Soranu Cirsteaovou. Až ve čtvrtém kole prohrála s Aljou Tomljanovičovou, po prvním prohraném setu vzdala kvůli dýchacím obtížím.

Tím se Raducanuové změnil svět. Z neznámé osmnáctileté slečny se stala celebrita, kterou na Instagramu nyní sleduje přes půl milionu lidí. Na dalších dvou turnajích uhrála dvě výhry a před US Open zazářila v Chicagu, kde prohrála až ve finále.

Související obsah

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH, KTERÝ STÁLE POKRAČUJE

Na US Open už Raducanuová divokou kartu nedostala a musela se probít přes kvalifikaci. Tou prošla Britka bez ztráty setu a stejně pokračuje i v hlavní části turnaje. Navíc ani jednu sadu nemusela rozhodnout až v tiebreaku, její výsledky jsou ohromující. 6:2, 6:3 proti Voegeleové, 6:2, 6:4 proti Čangové, 6:0, 6:1 proti Sorribesové Tormové, 6:2, 6:1 proti Rogersové a naposledy 6:3, 6:4 proti olympijské vítězce Bencicové.

Osmnáctiletá tenistka se stala první kvalifikantkou v open éře, která se na US Open probojovala do semifinále, a ani tam její cesta nemusí skončit. Další soupeřkou jí bude osmnáctá hráčka žebříčku Maria Sakkariová. Řekyně sama přiznala, že se necítí být favoritkou a šance jsou vyrovnané. Přitom Raducanuová plánovala být dávno úplně někde jinde.

"Neočekávala jsem, že tu ještě budu. Letenky jsem měla zarezervované na konec kvalifikace, ale je to velmi příjemný problém," přiznala po postupu do semifinále. Životní turnaj ji posune v žebříčku ze 150. místa na 51. místo v případě semifinálové prohry. Když by celý turnaj vyhrála, mohla by dokonce poskočit na 23. pozici.

Raducanuovou v semifinále čeká Sakkariová, jež v New Yorku vyřadila už tři české hráčky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události