Formule 1

Nedal mi přednost, zlobí se Hamilton na Verstappena. Nizozemec se brání

Nedal mi přednost, zlobí se Hamilton na Verstappena. Nizozemec se brání
Zdroj: profimedia.cz

Hodně rozruchu vyvolala Velká cena Itálie, kde došlo ke kolizi dvou současných hvězd formule 1 Lewise Hamiltona a Maxe Verstappena. Po dojetí závodu byl Nizozemec, který se svým monopostem přistál Britovi na hlavě, potrestán a v příští Velké ceně Ruska bude startovat o tři místa zpátky. Sám Verstappen však jako viníka vidí Hamiltona.

"Oba jsme věděli, že to bude těsné. Snažil jsem se ho objet vnějškem, ale on na mě stále tlačil. Chtěl jsem jen závodit, ne se střetnout. Pořád bychom měli dost místa. Nevím, proč tlačil stále víc a víc. V takových situacích potřebujete, aby dva lidé spolupracovali. Pokud jeden není ochoten spolupracovat, tak ke kolizi dojde. Co se stalo, je nešťastné, ale myslím, že jsme oba natolik profesionálové, abychom to přešli. Nicméně bychom o tom měli určitě mluvit," pronesl Verstappen pro Sky Sports a zároveň zmínil karambol z Velké ceny Velké Británie, kde oba závodníci také havarovali. Tehdy byl ale za viníka zvolen Hamilton, jenž byl následně ještě kritizován za to, že bouřlivě slavil výhru, zatímco byl jeho rival v nemocnici.

Nyní se karta obrátila. Verstappen se svým vozem Redbull najel do Hamiltona a došlo k hrozivé srážce, při které kolo nizozemského závodníka skončilo v kokpitu Brita a Lewis Hamilton tak mohl děkovat systému "halo", tedy ochrannému rámu, který se od roku 2018 používá.

Někteří pak kritizují Maxe Verstappena, že se po kolizi ani nešel přesvědčit, zdali je jeho soupeř v pořádku a srážku berou i jako odplatu za zmíněný Silverstone.

Související obsah

"Musel jsem předjet jeho a pak dva McLareny. Viděl jsem, jak jeden projel a za ním Max. Ujistil jsem se, že mu nechávám dost místa na vnější straně dráhy. V první zatáčce jsem byl před ním. Zatočil do druhé zatáčky a najednou byl nade mnou. Jsem teď takový ztuhlý a bolí mě za krkem, protože mi na hlavě přistála pneumatika Maxova vozu, ale budu v pořádku. Bylo to stejné jako několik kol před tím ve čtvrté zatáčce, jenže tam jsem mu dal přednost, to je přece sportovní. On mi tentokrát přednost nedal. Věděl, co se stane, že dojde ke střetu, ale neustoupil. Nevím, co k tomu ještě říct," vysvětloval srážku Hamilton, jenž se po kolizi snažil ještě rozjet. 


"Byl jsem stále v závodním režimu, takže jsem si říkal, jak se zase rozjet. Seděl jsem tam s mírnou bolestí, ale říkal jsem si: "pojď, jedeme". Ale bohužel se auto už nechtělo pohnout," dodává britský šampion.

Související obsah

Hamiltonův šéf Toto Wolff pak vidí srážku jako taktický faul Verstappena: "Ve fotbale by to nazvali taktickým faulem. Maxovi muselo být jasné, že pokud se Lewis dostane před něj, dojede si na čerstvých pneumatikách pro vítězství. Musel vědět, co dělá, a že to skončí havárií. O vině nechť rozhodnou sportovní komisaři," uzavřel boss Mercedesu.

Sportovní komisaři nakonec potrestali Maxe Verstappena tak, že v příštím závodě v Rusku pojede o tři místa zpátky oproti pozici, kterou si vyjede v kvalifikaci. V tuto chvíli je však důležitější, že budou oba piloti v pořádku. Napětí mezi oběma soupeři ale nadále roste.

Na kolizi ze závodu se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Formule 1

Důležité Události