Motorsport

Formule 1 zveřejnila dosud nepublikované video z nehody mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem na Velké ceně Itálie. Z děsivých momentů se tají dech.

Nové záběry přináší pohled přímo z Hamiltonova vozu. Z on-board kamery je vidět, jak blízko byl sedminásobný mistr světa blízko zranění možná i smrti. Zadní kolo rivalovy formule mu přejelo přímo přes kokpit a helmu.

Oba vozy po nehodě byly  značně poškozeny, ale jezdcům se jen zázrakem nic nestalo. Nejhoršímu scénáři zabránil bezpečností systém Halo kolem řidiče, přezdívaný také svatozář. Ten byl zaveden v roce 2018. Tehdy se proti novému doplňku vyhradila celá řada jezdců včetně Hamiltona.

"Nejhůře vypadající úprava v historii sportu," komentoval tehdy britský pilot. Po nehodě, ve které mu otřesně vypadající bezpečnostní konstrukce zachránila život, mluví jinak: "Díky Halo systému nehoda nebyla tak zlá. Jsem nesmírně vděčný těm, kteří pracují na tom, aby závody byly bezpečnější."

Co se stalo? V neděli 12.9. na okruhu v italské Monze vjeli dva vedoucí muži šampionátu bok po boku do pravotočivé zatáčky. Verstappen ve vnější stopě najel na obrubník, který jeho formuli vymrštil a vůz následně sklouzl po vedle jedoucím mercedesu. Pro oba piloty závod skončil.

F1 následně označila Verstappena za hlavního viníka nehody a udělila mu penalizaci. Při Velké ceně Ruska bude automaticky posunut o tři místa ve startovacím poli. "S trestem plně nesouhlasím a věřím, že to byla nehoda (racing incident)," vyhranil se proti rozhodnutí aktuálně první jezdec šampionátu.

K tématu Motorsport

Fuksa má další stříbro z MS, opět ho porazil pouze Němec Scheibner

Další stříbro do sbírky si připisuje kanoista Martin Fuksa. Český závodník tentokrát skončil druhý v závodě mistrovství světa na 500 metrů. Stejně jako v sobotu na kilometrové trati ho i v neděli porazil Němec Scheibner.