Fotbal

Fotbal bez hlaviček? V Anglii se odehrál první testovací zápas

Fotbal bez hlaviček? V Anglii se odehrál první testovací zápas
Zdroj: profimedia.cz

Změní se pravidla fotbalu? K historické chvíli došlo v Anglii, kde se poprvé odehrál zápas, ve kterém bylo zakázáno hlavičkování. Podle některých studií totiž tento typ hry způsobuje mozkové choroby.

Na severovýchodě Anglie se tak odehrálo exhibiční utkání, ve kterém se objevili současní, ale i bývalí profesionálové, kteří si zkusili, jaké je to hrát fotbal bez využití hlaviček.


Za nápadem stojí doktorka Judith Gatesová, která je zakladatelkou charitativní organizace Head for Change. Jejímu manželu Billovi, bývalému obránci Middlesbrough, byla v roce 2014 diagnostikována demence. Exfotbalista také musel ukončit už ve 29 letech kariéru, protože trpěl migrénami.

Organizace Head for Change tak navázala na studii z roku 2019, která tvrdí, že fotbalisté trpí mozkovými chorobami častěji než ostatní lidé, jedním z důvodů pak má být právě časté hlavičkování.

Související obsah

​Samotný exhibiční zápas tak měl posloužit jako jakási šablona, jak by utkání bez hlaviček vypadalo. Hráči mohli v prvním poločase hrát hlavou pouze ve vápně. Ve druhém poločase se pak museli obejít zcela bez hlavičkování. "Vzhledem k tomu, že je nyní prokázáno spojení mezi hlavičkováním a demencí, se kterou tolik skvělých hráčů bojuje, je třeba si na tento problém posvítit, abychom našli bezpečnější cestu vpřed," prohlásil bývalý fotbalista Middlesbrough a Blackburn Rovers Craig Hignett. 51letý záložník si ale zároveň myslí, že hlavičkování jako takové z fotbalu nevymizí. Spíše se budou hledat jiné cesty.

Právě v Anglii se tak už rozjely první kroky, které by měly omezit hlavičkování. Například děti do 11 let nesmí hlavičky trénovat vůbec, což nedávno posvětila také lékařská komise UEFA. Omezení se pak má týkat i dalších profesionálních klubů v různých věkových kategoriích.

Související obsah

"Jsou přijímány kroky správným směrem, aby byla tato akce úspěšná. Do budoucna ale potřebujeme více důkazů, více výzkumů a porozumění, které poslouží k ochraně hráčů," dodala doktorka Gatesová.


Hlavičkování ve fotbale jsme se věnovali i v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Výsledky basketbalové NBA

Sacramento Kings – Houston Rockets 112:118, Denver Nuggets – Utah Jazz 102:105, Minnesota Timberwolves – Golden State Warriors 119:99

Krátká zpráva

V německé Bundeslize se v neděli pouze remizovalo

Nedělní program Bundesligy nabídl pouhé dva duely. Bavorský Augsburg doma remizoval 1:1 s Frankfurtem, v souboji zachraňujících celků Bielefeld uhrál jediný bod proti jasně poslednímu Fürthu.