Měl sporný gól od brusle platit? Zeptali jsme se předsedy komise rozhodčích

O první prohře Seattlu Kraken v NHL rozhodla kontroverzní branka, která rozdělila hokejovou veřejnost na dva tábory. Jedni tvrdí, že gól od brusle měl platit, druzí tvrdí opak. Co říkají pravidla a jak to vidí nejzkušenější český sudí Vladimír Šindler?

Co se stalo? Seattle při svém debutu proti Vegas dotáhl třígólové manko a stav byl vyrovnaný 3:3. Ve třetí třetině Zlatí rytíři zachytili puk na půli a rozjeli brejk, Stone pak našel křižnou přihrávkou Stephensona, a ten kotouč nasměroval lehkým záškubem brusle za Grubauerova záda. Trefa rozhodla a stav 4:3 vydržel až do konce utkání.

Co říkají pravidla? V pravidlech NHL, stejně tak v nové struktuře pravidel IIHF, kterými se řídí i česká extraliga, se gólem kopnutím zabývá pravidlo 49.2. Dle něj gól neplatí pouze pokud útočící hráč použije k uvedení puku do pohybu do branky "zjevné kopnutí". Kopnutí je pak zákrok, při kterém hráč úmyslně použije brusli k uvedení puku do pohybu. Potíž je v tenké hranici mezi zjevným kopnutím a úmyslným usměrněním.

"Tady je to na rozhodčích. Pokud řeknou, že je to naprosto zjevné kopnutí, tak gól neplatí. Pokud řeknou, že hráč naprosto schválně puk usměrnil do branky, tak takový gól platí. Takový je v současnosti výklad pravidel," vysvětlil hraniční situaci předseda komise rozhodčích české extraligy Vladimir Šindler.

​Je tedy plně na rozhodčích, jak situaci v danou chvíli vyhodnotí. Důvod pro neuznání gólu musí být jasné kopnutí. K tomu zpravidla dochází v případě, že je kotouč v klidu a hráč ho naschvál uvede do pohybu. To je jasný případ, kdy by branka neměla platit. Naopak pokud je kotouč na čáře, a rozjetý hráč o něj zavadí a pošle ho do sítě, pak by gól platit měl.

K tématu Hokej

Odpolední výsledky 2. kola mistrovství Evropy v šipkách:

Borland - Cullen 5:10, Dolan - Cross 4:10, de Sousa - Humphries 10:8, Searle - Noppert 4:10