Další sporty

Famfrpál na koních! V Česku se představí nejlepší hráči horseballu

V Česku se chystá jedna velká premiéra. Během galashow světového parkuru se představí jezdecká míčová hra s kořeny v jižní Americe. Horseball připomíná famfrpál na koních a postupně se chce probojovat až do programu olympijských her.

Horseball kombinuje pravidla koňského póla, basketbalu a rugby a už od 30. let je známý hlavně na západě Evropy. Horseball spatřil světlo světa v minulém století, kdy došlo k modernizaci argentinského národního sportu pato. Dnes patří do Mezinárodní federace pro jezdecké sporty a časem chce být i součástí programu olympijských her.

Teď si zajímavou hru, která připomíná famfrpál na koních, budou moci vychutnat i fanoušci jezdectví v České republice. V rámci galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs se horseball premiérově ukáže v Praze. "U koní trávím většinu svého volného času už od dětství, ale horseball jsem nikdy neviděla naživo. Celá hra je velice zajímavá a přinese do Čech a O2 areny něco, co divák neměl doposud možnost vidět,“ prozradila produkční show Veronika Šimůnková.

A o co v horseballu vlastně jde? V jednotlivých utkáních proti sobě hrají dva týmy, jež jsou složené ze čtyř hráčů na koních z řad mužů či žen a dvou eventuálních náhradníků. Na obdélníkovém hřišti se pak oba celky snaží dostat speciální míč do koše na opačné straně hrací plochy. Před střelbou je však nutné získat míč pomocí nejméně tří přihrávek. Míč se navíc nesmí předávat z ruky do ruky a každý hráč ho může mít v držení maximálně deset vteřin.

Související obsah

Ač by se mohlo zdát, že jde o hodně neznámý sport, má i své mistrovství světa a Evropy. První evropský šampionát byl uspořádán v roce 1992 v Paříži a právě ve Francii a okolních zemích je horseball nejvíc rozšířený. Premiérové MS se uskutečnilo v roce 2005 v portugalském Ponte de Lima a od té doby se koná každé čtyři roky. Postupně byla vytvořena i ženská kategorie a od stejného roku se konají mistrovství i pro hráče do 16 let. Horseball však táhne i ty nejmenší. Tomuto sportu se hráči věnují už od dětství a pomalými krůčky tak proniká do všech věkových kategorií. Nadcházející debut horseballu 18.-21. listopadu v O2 areně tak slibuje hodně zajímavou podívanou.

TN.cz Martina Kramerová
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Hokejové Winter Classic ve Špindlerově Mlýně se opět ruší

Ani na druhý pokus to nedopadne. Hokejové Winter Classic, které mělo být ve Špindlerově Mlýně, se neuskuteční ani letos. Vše zhatila aktuální koronavirová situace v České republice. Akce byla ze stejného důvodu zrušena i v loňském roce. Pořadatelé doufají, že se uskuteční alespoň příští rok.

Krátká zpráva

Je to oficiální. Manchester United povede trenér Rangnick

Už to bylo v podstatě jasné, ale nyní vše potvrdil i samotný klub. Manchester United povede do konce letošní sezony Němec Ralf Rangnick. Po konci ročníku se na dva roky přesune do role poradce. Naposledy působil jako sportovní ředitel v Lokomotivu Moskva.

Krátká zpráva

Lakers porazili Pistons 110:106, LeBron se postaral o 33 bodů

Výsledky NBA: Memphis Grizzlies – Sacramento Kings 128:101, Toronto Raptors – Boston Celtics 97:109, LA Lakers – Detroit Pistons 110:106