Další sporty

Poslední sezona? Uvidíme po letošku, nepřemýšlím nad tím, říká Sáblíková

Na české rychlobruslařky čeká další sezona. A bude o mnoho rozdílnější než ta uplynulá. Jedna z věcí je ta, že už by neměla být tolik ovlivněna koronavirem, ta druhá, že bude olympijská. A na Martinu Sáblíkovou už tak může čekat pátá olympiáda.

České závodnice mají za sebou těžkou přípravu, která byla v některých chvílích jiná. Tým pod vedením trenéra Petra Nováka se připravoval společně s italským týmem. "Příprava byla jako vždy náročná. Přišla mi náročnější než kdy jindy. Bude to jiná sezona, protože je olympijská. Nebude vůbec jednoduché naskočit do závodů po té minulé, která byla taková, jaká byla," začala popisovat přípravu Sáblíková.

"Mám za sebou jedny testy v Inselu, ale do dalších jsem kvůli zdravotním problémům naskočit nemohla," pokračovala nejúspěšnější česká rychlobruslařka, kterou ze závodů vyřadily ženské problémy. jinak ji ale nic neomezovalo. "Myslela jsem si, že toho stihnu víc. Doufám, že na prvních dvou svěťácích, kde pojedu trojku, 1500 metrů a kilák, tak se nějak rozjedu," prozradila 34letá závodnice.

Související obsah

​Pro tu letos budou důležité kvalifikační závody, jelikož na olympijských hrách se na pětikilometrové trati představí pouze 12 nejlepších závodnic. "Nebude to vůbec jednoduché a člověk bude muset být v pořádku. Uvidíme, jak to bude vypadat," doplnila. Přípravu s italským týmem si ale pochvalovala: "Mohla jsem jezdit s chlapy, což je vždycky lepší. Jezdila jsem dobré časy, ale v tréninku je to vždycky úplně jiné. Šla jsem několikrát na hranu svých možností." Příprava ale neprobíhá pouze na ledě a v cyklistickém sedle. "Zvedáme na max třeba čtyři dřepy se 110 kily. Ale také dokážu třicetkrát dřepnout s 75 kily," popsala další část své přípravy.

Přípravu si pochvalovala i její reprezentační kolegyně Nikola Zdráhalová, stejně tak kouč Petr Novák. "Jsem určitě spokojený. Italského kouče znám desítky let a jsme podobné typy. Vždy vyžadujeme kvalitní práci. Martina zajela z fleku trojku za 4:02. Nikča zas neměla konkurenci na 1500 metrů a na kiláku," prozradil Novák.

Související obsah

​A jak vidí šance českých holek v olympijské kvalifikaci? "Vidím to dobře. Holky vypadají hezky, pracovaly a nepřibraly. Příprava byla kvalitní. Holky předváděly dobré výkony a odjely i pár cyklistických závodů. Myslím, že se na olympiádu probojují a podají tam dobré výkony," myslí si 73letý trenér.

Při samotných hrách se opět počítá s koronavirovými opatřeními a ve hře je i "bublina". "Nevím, jestli se na to dá, nebo nedá zvyknout. Olympiáda trvá kolem 14 dnů, v Holandsku jsme tenkrát byli pět týdnů a po třech už mi to opravdu lezlo krkem. Tohle nějak zvládneme," doufá Sáblíková. Zatím ale příliš neví, jak to v Pekingu bude vypadat. Příliš toho neví ani o samotné dráze.

Související obsah

"Vůbec o okruhu nic nevím. Bude to velká neznámá. Zvýhodněny jsou samozřejmě Číňanky. Jinak na tom budeme prakticky všechny stejně," ví rodačka z Nového Města na Moravě. "O olympijské dráze toho příliš nevíme. Nevíme ani, jestli na ní někdo už jel. Předpokládám, že se tam ale budou zajíždět podobné časy jako v Evropě. Myslím, že bude připravená dobře," přidal svůj pohled také trenér Novák.

A jak to s Martinou Sáblíkovou bude po letošní sezoně? Blíží se její konec? "Neznám odpověď. Přemýšlím občas tak, i tak. Soustředím se na to, co bude. Uvidíme, jaká bude situace po olympiádě a po sezoně. Ale aktuálně nad tím úplně nepřemýšlím," dodala na závěr.

Martina Sáblíková letos zazářila v českém poháru v cyklistice:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události