Další sporty

Vítězka OH se stala obětí rasismu. Zaútočili na ni drsným způsobem

Vítězka OH se stala obětí rasismu. Zaútočili na ni drsným způsobem
Olympijská vítězka Sunisa Leeová Zdroj: Profimedia

Sunisa Leeová letos v létě získala v Tokiu první olympijskou zlatou medaili v gymnastickém víceboji, čímž si už v osmnácti letech splnila životní sen. Před několika týdny ale musela čelit vážné nepříjemnosti, když se se svými přáteli stala obětí rasistického útoku. Promluvila o tom pro magazín Pop Sugar.

Osmnáctiletá sportovkyně se letos v Tokiu zapsala do historie, když jako první Američanka z etnické skupiny Hmongů vyhrála zlato na olympijských hrách. Před pár týdny se ale dočkala velmi nečekané odměny, když se svými kamarády čekala na taxík, který ji měl odvézt na natáčení pořadu Dancing with the Stars v Los Angeles.

Projelo kolem nich auto, jehož posádka na ně pokřikovala rasistické nadávky, aby se vrátili tam, odkud přišli. Nezůstalo ale jen u slov. Někdo z projíždějícího auto dokonce vytáhl pepřový sprej, kterým zasáhl naštěstí pouze ruku olympijské vítězky. 

Související obsah

​"Byla jsem na ně tak naštvaná, ale nemohla jsem nic udělat, protože hned odjeli," popisovala Leeová pro magazín Pop Sugar. Na policii s tím ale nešla a poprvé o tom promluvila až nyní. "Nakonec jsem to nechala být, protože jsem nechtěla udělat nic, co by mě mohlo nějak poškodit," vysvětlila.

Nejedná se ale o ojedinělý útok na asijské Američany. Poslední dobou těchto případů narůstá. Z řad sportovců byla napadena například americká olympionička v karate Sakura Kokumaiová, které se to stalo během tréninku v Kalifornii. Muž na ni údajně křičel rasistické nadávky a následně byl zatčen za vyhrožování. 

Tyto útoky vzrostly hlavně během pandemie covid-19, která se do světa rozšířila z Číny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události