Fotbal

Řeči, že jsem muž, mě šikanují. Brankářka se hodlá soudit

Řeči, že jsem muž, mě šikanují. Brankářka se hodlá soudit
Íránská brankářka Zohreh Koudaeiová Zdroj: Profimedia

Íránskou reprezentační brankářku uráží obvinění Národního svazu Jordánska, že je muž. Tato slova považuje za ponižující a pohoršuje ji, že by měl někdo prověřovat, jestli je opravdu ženou. K tomuto byla vyzvána Asijská fotbalová konfederace po utkání, které se odehrálo 25. září.

Jedenatřicetiletá brankářka pomohla svému týmu k výhře nad Jordánskem po penaltovém rozstřelu. Díky tomu se Írán kvalifikoval na Asijský pohár, zatímco ženám Jordánska zbyly jen oči pro pláč. Po utkání se ale svaz poraženého týmu začal zabývat tím, jestli v bráně soupeře nestál muž. 

"Jsem žena. Ze strany Jordánska se jedná o šikanu. Budu je žalovat," uvedla Koudaeiová pro turecký deník Hurriyet. Bylo to v reakci na dopis, který 5. listopadu zaslala jordánská asociace do sídla Asijské fotbalové konfederace. 

Související obsah

"Vzhledem k předloženým důkazům a důležitosti soutěže vyzýváme AFC, aby zahájila transparentní a jednoznačné vyšetřování panelem nezávislých lékařských expertů s cílem určit způsobilost těch, kterých se to týká," stojí ve zprávě jordánského svazu, který se chce zaměřit nejenom na pohlaví brankářky, ale i dalších hráček, které můžou nosit v rámci pravidel dresy, jenž zahalují více než klasické fotbalové úbory.

S tímto obviněním také nesouhlasí trenérka Íránu Maryam Irandoostová. "Řeči o pohlaví brankářky jsou jen výmluvou, proč nepřijmout porážku od íránských žen. Chtěla bych potvrdit, že před zahájením kvalifikace byly provedeny nezbytné testy, lékařský personál pečlivě prozkoumal každou hráčku národního týmu."

Tiskový mluvčí Asijské fotbalové konfederace se k celé situaci zatím odmítl vyjádřit, jelikož vyšetřování právě probíhá.

Podívejte se na krásný gól z francouzské ligy, kde se hráč trefil ze 70 metrů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události