Další sporty

Slovenský sport pláče. Zemřela trenérka desetinásobného zlatého medailisty

Slovenský sport pláče. Zemřela trenérka desetinásobného zlatého medailisty
Hilda Múdra Zdroj: Facebook @Pavol Mudry

Ve věku 95 let odešla na věčnost Hilda Múdra, která trénovala legendárního krasobruslaře Ondreje Nepelu, jenž získal na vrcholných akcích celkem deset zlatých medailí. Sama se pak dočkala také mnoha ocenění.

Múdra během svého života trénovala více vynikajících krasobruslařů, ale Nepela byl s přehledem její nejúspěšnější svěřenec. Pod jejím vedením získal Nepela první medaili na mistrovství Evropy, když mu bylo 15 let. Tehdy se musel spokojit s bronzem, ale ty největší úspěchy měly teprve přijít.

Během své kariéry si pak pověsil zlatou medaili na krk hned desetkrát. Nejcennější kov získal na zimních olympijských hrách v Sapporu, které se konaly v roce 1972. Další tři zlaté medaile získal na mistrovství světa mezi lety 1971–1973, pět na mistrovství Evropy v letech 1969–1973 a další pak přidal na Zimní světové univerziádě v roce 1970. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let tak byl pod vedením Múdre téměř neporazitelný.

Smútime, naša mama, babička a prababička Hilda Múdra nás dnes v tichosti a pokoji opustila. Ďakujme za všetko mama. 😭

Posted by Pavol Mudry on Monday, November 22, 2021

Kromě něj Múdra trénovala i jiné slovenské krasobruslaře, například Mariána Filca, Agnesu Búřilovou, roz. Wlachovskou, Miroslava Šošku, Ľudmilu Bezákovou či Evu Ďurišinovou, prodanou Križkovou. Působila také v zahraničí, když vedla Švýcarku Charlottu Walterovou, se kterou dosáhla na deváté místo na olympijských hrách, a Chorvatku Sandru Dubravčovičovou dovedla ke stříbrné medaili na mistrovství Evropy.

Během života získala i řadu individuálních ocenění. Převzala trofej Mezinárodního olympijského výboru za Sport a etiku v roce 1998. Dále ji pak ocenil Slovenský olympijský výbor Zlatými kruhy a Cenou fair play. Dostala také medaili Pierra de Coubertina od MOV a čestné členství ve Slovenském olympijském a sportovním výboru. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události