Fotbal

Omlouváte rasismus. Fanoušci Rangers útočí na UEFA i na pražská S

Omlouváte rasismus. Fanoušci Rangers útočí na UEFA i na pražská S
Fanoušci Rangers vyvěsili transparent, ve kterém útočí na pražská S a UEFU Zdroj: Twitter Scottish Sun Sport

Fotbalová Sparta bude v zápase Evropské ligy proti Rangers válčit o postup ze skupiny. Přesto se místo důležité bitvy na Britských ostrovech opět skloňuje rasismus. Fanoušci skotského celku totiž slovně zaútočili na představitele UEFA. Unii evropských fotbalových asociací viní z omlouvání rasismu a chamtivosti. Své přesvědčení vyjádřili na transparentu, který vyvěsili u Ibrox Stadium v Glasgow, kde hrají Rangers domácí zápasy.

Mezi českými fotbalovými kluby a glasgowskými Rangers panuje napětí už od jara. Tehdy se skotský celek utkal v rámci Evropské ligy s pražskou Slavií a slávista Ondřej Kúdela údajně počastoval Glena Kamaru rasistickou urážkou.

UEFA sice neměla žádný hmatatelný důkaz toho, co Kúdela řekl, přesto vyfasoval zákaz startu na deset zápasů. Mimo jiné tak přišel i o letní evropský šampionát. Aféra navíc rozvířila spoustu zlé krve a vše se řešilo i v politické rovině.

Na podzim se Kamara objevil na Letné, kde Rangers sehráli zápas evropských pohárů proti Spartě. Letná sice byla uzavřena kvůli rasistickým projevům některých příznivců z utkání s Monakem, duel ale mohly díky výjimce sledovat organizované dětské skupiny s doprovodem a děti způsobily problémy. Glasgowského hráče tmavé pleti totiž vypískaly.

Související obsah

​UEFA letenský celek nepotrestala a to se fanouškům z Glasgow vůbec nelíbí. Před duelem Evropské ligy se Spartou tak dali jasně najevo své stanovisko a také protestovali proti rozhodnutím Evropské fotbalové unie. Na transparentu, jenž vyvěsili u stadionu Ibrox, označili UEFA za "omlouvače" rasismu a chamtivosti a dali najevo, že je jako orgán k ničemu. Písmeno U v názvu UEFA navíc použili jako odpadkový koš, kam pomyslně házejí Spartu i Slavii, respektive loga obou klubů.

V noci ze středy na čtvrtek však byl transparent odstraněn. Přesto teď celá Evropa ví, co si fanoušci Rangers myslí.

Sparta v této sezoně nastupuje ve zbrusu nových dresech:

TN.CZ
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události