Fotbal

Konec velkého projektu? V Číně se nehraje od srpna, týmy dluží výplaty

Konec velkého projektu? V Číně se nehraje od srpna, týmy dluží výplaty
V čínské superlize se mihl i hvězdný Carlos Tévez Zdroj: Profimedia.cz

Na začátku konce je nyní čínská Superliga, která se před pěti lety pokoušela stát nejlepší fotbalovou ligou světa. Přeplácela hráče a některá dobrá jména opravdu přivedla. Nyní se ale již tři měsíce nehraje a některé celky jsou na hranici úplného zániku.

Byl to projekt, kterým fanoušci tradičního fotbalu a hodnot celkem pohrdali. Čínská Superliga (CSL) se chtěla stát prestižní, mohl za to prezident Si Ťin-pching, jenž si to žádal. Velké korporace byly nacpány do toho, aby ligu sponzorovaly. 

A tak se stalo. V roce 2016 do ligy přišla velká jména, jako byl například Ezequiel Lavezzi, Ramires, Papiss Cissé, Hulk či Carlos Tévez. V Superlize si zahrál i nynější sparťanský záložník Bořek Dočkal. Nic ovšem netrvá věčně. Například Lavezzi bral 800 tisíc liber (24 milionů korun) týdně po dobu tří let. 

Nyní se zdá, že je celý projekt u konce. Odehrálo se totiž čtrnáct kol a od srpna se nehraje, týmy mají být pod hrozbou zániku a tréninky mají probíhat pouze přes den, aby se neplatilo veřejné osvětlení. Soutěž by měla pokračovat v prosinci a licenci dostalo pouze šest klubů. 

Související obsah

​Nejmenovaný čínský novinář přirovnal CSL k "lodi duchů, která se unáší bez živých pasažérů". Odložení zápasů až do srpna mělo sloužit k tomu, aby se národní tým Číny poprvé od roku 2002 dostal na světový šampionát, ale to se asi již nepovede, ztráta na postup je příliš velká. 

Číně nepomohla ani pokračující omezení covid-19, kvůli kterým musí hrát všechny zápasy na neutrálních místech na Blízkém východě. A realita je taková, že asijskému fotbalu dominují Japonsko, Jižní Korea či Austrálie (která vstoupila do Asijské fotbalové konfederace v roce 2006). 

Čínská Superliga měla zájem i o Cristiana Ronalda, který ale odmítl a nyní září v dresu Manchesteru United:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události