Motosport

Verstappen byl penalizován, o druhé místo nepřišel. Je šílený, zuří Hamilton

Verstappen byl penalizován, o druhé místo nepřišel. Je šílený, zuří Hamilton
Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Saudské Arábie před Maxem Verstappenem | Zdroj: Profimedia

Letošní ročník formule 1 nabízí neuvěřitelně dramatickou podívanou. O mistru světa se rozhodne až v posledním závodě v Abú Dhabí, přičemž Lewis Hamilton a Max Verstappen mají stejný počet bodů. Ve velké ceně Saúdské Arábie ale došlo k další potyčce mezi těmito jezdci, když Verstappen vybrzdil Hamiltona ve chvíli, kdy ho měl pustit před sebe. Dostal za to dodatečnou desetivteřinovou penalizaci, která jej ale o druhé místo nepřipravila.

I přesto, že Hamilton dosáhl v Saúdské Arábii svého cíle, když místní závod vyhrál a titul mistra světa měl ve svých rukou, byl po průjezdu cílem pořádně naštvaný. Ve 37. kole totiž Verstappen kvůli porušení pravidel, kdy Hamiltona předjel díky vyjetí mimo trať, dostal pokyn, aby Brita pustil před sebe. Nizozemec místo toho začal prudce brzdit, čímž zásadně ovlivnil jízdu sedminásobného mistra světa. Ten měl co dělat, aby celá situace neskončila havárií, která by oba vozy vyřadila ze hry. 

"Nedostal jsem žádné informace, že mě má pustit před sebe, takže to bylo velmi matoucí. Najednou začal couvat. Říkal jsem si: ‘Co to hraje za bláznivou hru?‘ " nechápal Hamilton. "Jemu bylo jedno, jestli oba dojedeme, nebo ne, protože před závodem vedl o osm bodů. Ten chlap je šílený," poznamenal britský jezdec. 

Související obsah

​Celá situace neunikla pozornosti komisařů formule 1. Ti mladému Nizozemci nakonec udělili desetivteřinovou penalizaci. Jelikož měl Verstappen na třetího Bottase náskok 16 sekund, jeho druhé místo to nakonec neohrozilo. Celý incident ale Hamiltona během závodu ovlivnil. 

"Snažil jsem se zůstat v klidu. Během své kariéry jsem závodil proti mnoha jezdcům s různými charaktery a bohužel se mnoho z nich chovalo tak, že pro ně pravidla neplatí. Dnes jsem se prostě snažil soustředit jen na svoji jízdu," řekl Hamilton po průjezdu cílem.

Před závěrečným závodem sezony mají oba jezdci shodně 365,5 bodu, takže si to v Abú Dhabí rozdají přímo o titul mistra světa. 

Hamilton s Verstappenem měli v této sezoně velmi kuriózní havárii, kdy skončili na sobě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události