Český olympijský výbor

Na čem stojí úspěch? Trenérská esa to prozradila na konferenci ČOV

Nejdůležitější je důvěra, sázka na ni funguje. Dát důvěru hráči, když přichází do týmu. Tak popsal základy sportovního úspěchu Jukka Jalonen, trenér hokejové reprezentace Finska, který své svěřence dovedl ke zlatým medailím z mistrovství světa 2011 a 2019. Právě on byl hostem patnácté Mezinárodní trenérské konference MOSTY, kterou v rámci Českého olympijského výboru pořádá Česká trenérská akademie.

Když se vytvoří pozitivní atmosféra v týmu, nastaví se vítězná mentalita, pověděl významný host na konferenci MOSTY. "Snažím se komunikovat se všemi. To platí především u mladších hráčů," uvedl Jalonen, jenž v současnosti trénuje reprezentaci Suomi. "Český hokej tolik neznám, ale ten juniorský asi není v dobrém stavu. Základem je kvalitní juniorský systém a program, potom můžete vychovávat dobré hráče pro budoucnost. Takže podle mě se vám nyní nedaří, protože máte problém v juniorských kategoriích," pronesl o českém hokeji.

Hanno Möttöllä, první Fin v NBA a kouč finské basketbalové akademie, vidí klíč k úspěchu v zodpovědnosti. "Musíme k ní děti vést," nabádal. "Zralý člověk je zralý hráč a platí to i naopak. Přijdeš třeba pozdě na trénink? Tak dneska nebudeš trénovat," doplnil.

V panelu "Komunikace v týmu" zase padlo slovo zodpovědnost. Zdeněk Haník, místopředseda Českého olympijského výboru a předseda České trenérské akademie, si pozval Reného Andrleho, někdejšího profesionálního cyklistu a nyní sportovního ředitele stáje Israel Start-Up Nation a také Karla Poborského, úspěšného českého fotbalistu a šéfa Regionálních fotbalových akademií FAČR.

Související obsah

"Nejdůležitější je respekt. Když sportovec nebude respektovat trenéry a lidi kolem sebe, narazí do zdi," uvedl Andrle. Poborský směrem k českému fotbalu doplnil: "Doháníme vlak, který nám ujel. Nesnažíme se fotbal předělat, ale vyzobat si ze zahraničních stáží to, co by nám pomohlo."

Hostem konference MOSTY byl i Jiří Dostal, vedoucí lékař Centra sportovní medicíny a člen Lékařské komise ČOV. Jeho tématem bylo "přetrénování". Na něj mohou mít významný vliv kvalita spánku nebo nedoléčené infekční nemoci. "Kvalita spánku má jednoznačný význam pro tréninkovou adaptaci. Pokud se vám nezdají sny, je otázka, jestli je váš spánek kvalitní, nebo ne. Při zdravém spánku se totiž sny zdají. Pro sportovce je velice důležitý," upozornil. "Doléčujte také všechny infekce. Když to neuděláte, vrátí se vám to jako bumerang."

Další trenérské MOSTY plánuje akademie na květen příštího roku. "Jednáme o účasti brankářské fotbalové legendy Petra Čecha nebo úspěšného tenisového trenéra Davida Kotyzy," prozradil Haník.

TN.CZ
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události