Další sporty

Z bobistů se stala žehlička. Hravé piktogramy zdobí olympijskou kolekci

Český olympijský výbor představil kolekci české výpravy pro hry v Pekingu 2022. Oblečení je inspirováno motivem české vlajky a část je vyrobena přímo v České republice za použití české nanotechnologie. I proto je její heslo Made in Czech Republic. Líbí se vám?

Olympijský set má 33 položek a celkem bylo pro české sportovce vyrobeno 21 tisíc kusů oblečení. Veřejnost si může zakoupit 25 produktů, včetně ikonické čepice "raškovky", jejíž koupě podpoří Českou olympijskou nadaci. Od prvního návrhu přes testování až k finální fázi trvalo kolekci vytvořit dva roky, jak prozradila designérka Veronika Paulenová. 

Dominantou kolekce je pak bunda a kalhoty, které byly kompletně vyrobeny v České republice z funkčního, patentovaného materiálu. Díky revoluční nanotechnologii je membrána až čtyřikrát prodyšnější než běžné oblečení a má obstát v extrémních podmínkách až do mínus 30 stupňů.

Pořadatelská země je známa pro svůj oděvní průmysl, čínské továrny zásobují celý svět oděvy, které spojuje "Made in China". A podobně i nová česká kolekce nese heslo "Made in Czech Republic". To odkazuje nejen na šikovnost českých ručiček, ale také na tradici. "Pro nás je cesta do Číny o národní hrdosti, ukázat, že tady, v Čechách, byl počátek průmyslové revoluce a rozhodně se nemáme, za co stydět. Ani v porovnání s takovým gigantem jako je Čína," vysvětloval předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

​​Dalším motivem je česká vlajka, která rovněž odkazuje na tuzemský původ oblečení. Vlajka je reprezentována potisky klínů modrobílých pruhů a červenobílými pruhovanými čtverci. Dominantní barvou oblečení je zářivě bílá, která má v zástupu výprav odlišit český tým od zbytku světa. Proměnou pak prošla barva modrá, která dostala světlejší odstín, než tomu bylo v předchozích kolekcích, aby se více podobala barvě na české vlajce.

Související obsah

​Stejně jako měla kolekce v Soči oboustrannou bundu se zlatou podšívkou, tak i kolekce pro Čínu skrývá hravý prvek. Tím je tentokrát pomyslná visačka. Běžné informativní symboly jak s oblečením nakládat, kterým často nevěnujeme pozornost, tady vystřídaly piktogramy vybraných sportů.

Zdroj: Alpine Pro

​​Místo správné teploty praní je uvedeno číslo 22, jenž odkazuje na pořadatelský rok her. Vedle zkřížených hokejek, biatlonu a sjezdu je symbol žehličky, která nese podobu čtyřbobu, což je mezi samotnými sportovci nejoblíbenější značka. Na pravém kraji je na snowboardu česká naděje na medaili Eva Samková. Za symboly stojí akademický malíř doc. Milan Jaroš. "Na první pohled si toho člověk ani nevšimne, ale na druhý pohled si v tom každý najde ten příběh," řekl nadšeně Kejval.

Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 se konají od 4. února do 20 února 2022.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události