Motorsport

Smutná zpráva před začátkem Dakaru, zemřela legenda Karel Loprais

Slavný závod Rallye Dakar přišel o svou legendu. Ve věku 72 let totiž zemřel slavný český závodník Karel Loprais. Zprávu potvrdil pro Deník.cz jeho syn Leo Loprais.

Karel Loprais patřil po právu mezi legendy slavného závodu Rallye Dakar. Tento podnik, jehož další ročník startuje už 1. ledna, totiž vyhrál hned šestkrát. Český závodník tak v tu dobu patřil mezi nejúspěšnější dakarské jezdce historie.

Loprais poprvé startoval na slavném závodu v roce 1986. V letech 1988-2001 pak dokázal získat svých šest zmíněných triumfů na Dakaru. Díky tomu byl také zvolen českým motoristickým sportovcem století. Několikrát také obdržel ocenění Zlatý Volant, naposledy v roce 2007 za celoživotní přínos motorsportu.

Související obsah

​Naposledy se Karel Loprais představil na Rallye Dakar v roce 2006, tehdy ale závod nedokončil. Nicméně kromě šesti vítězstvích v kamionech se také řadí na druhou pozici v počtu pódiových umístění (první je Stéphane Peterhansel). Díky svým výkonům také získal přezdívku Monsieur Dakar, tedy pan Dakar.

Bohužel ve věku 72 let legendární český závodník zemřel, smutnou zprávu potvrdil pro Deník.cz jeho syn Leo Loprais. Tragickou ztrátu oplakal i Lopraisův dlouholetý navigátor Josef Kalina. "Umřel mi nevlastní bratr, se kterým jsem pětadvacet let závodil a dosáhl nějakých úspěchů," řekl 71letý muž, který toho s Lopraisem hodně prožil. 

Velkou ranou byla novina ze čtvrtečního rána také pro ostatní závodníky. "Pro mě je to obrovská ztráta a myslím, že i pro celý motoristický sport," řekl Josef Macháček, který Dakkar ovládl šestkrát. "Karel Loprais byl tvář celého Dakaru. Hrozná ikona," nechal se slyšet Jan Kalivoda, který na Rallye Dakar šéfuje týmu Buggyra Racing. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události