Silvestrovské derby opanovala Sparta, Slavii deklasovala jedenácti góly

Ve Vršovicích proběhlo tradiční Silvestrovské derby pražských "S". Zdroj: Profimedia.cz

Tradiční Silvestrovské derby letos patřilo Spartě. V pražském Edenu se odehrály dva zápasy - hráčů nad 35 a 45 let - a celkově z nich vyšli jako vítězové Letenští. V bitvě hráčů nad 45 let se oba celky rozešly smírně, v kategorii nad 35 let však dominovali sparťané. Ti díky pěti brankám Davida Lafaty a hattricku Marka Matějovského triumfovali 11:4. Vyhráli tak teprve podeváté, zato historických výsledkem.

Silvestrovské derby odstartoval duel veteránů, do kterého naskočili bývalí hráči Sparty a Slavie starší pětačtyřiceti let. Na soupiskách obou celků se objevila zajímavá jména. Do sparťanského dresu se vrátili například Daniel Zítka, Jiří Novotný nebo Marek Kincl. Za Slavii do vzájemné bitvy naskočili Pavel Kuka, Ivo Ulich či Jiří Jeslínek.

V pořadí osmnáctý zápas veteránů lépe začali sparťané, kteří už po šesti minutách vedli 2:0. Nejprve se trefil Marek Kincl, který si obstřelil vyběhnutého Wintera a otevřel skóre. Poté zacílil zblízka k levé tyči Lokvenc.

Už ve 13. minutě Slavia zásluhou Luboše Kozla snížila a v 18. minutě se dočkala vyrovnání, když se prosadil Roman Janoušek. Dalšími dvěma góly pak sešívaní výsledek zcela otočili. Střelecká mířidla skvěle seřídili Ivo Ulich a František Koubek. Poté vykřesal naději na sparťanské straně Jiří Novotný a dostal Letenské na dostřel. Koubek pak svými druhým gólem zakulatil skóre na 5:3 pro Slavii.

​Sparta ale v závěru zabrala. Nejvíc jí pomohl Lukáš Hartig. Jednu branku vsítil ze hry a druhou z penalty. Veteráni se tak rozešli smírným výsledkem 5:5.

Poté proti sobě naskočily týmy nad 35 let a v tomto duelu se lépe dařilo Sparťanům, kteří měli v sestavě dokonce dva aktivní hráče, Marka Matějovského a Tomáš Hübschmana. Do branky se postavil Jaromír Blažek a nechyběli ani Lukáš Zelenka nebo David Lafata.

Slávistické barvy hájili Lukáš Došek Tomáš Pešír nebo Ladislav Volešák, kteří hned od začátku tahali za kratší konec. Ve 2. minutě se prosadil sparťan Zelenka a Letenští se ujali díky jeho střele k tyči vedení. O chvíli později navíc Lafata navýšil náskok na dvě branky. Slavia ale našla zásluhou Ivo Ulicha rychlou odpověď a snížila.

​Následně patřilo hřiště Spartě a po dalších třech trefách vedla už 4:1. V podobném duchu se hrál i zbytek utkání. Přestože červenobílí mocně dotahovali, Letenští stříleli góly jako na běžícím pásu a nakonec zvítězili 11:4. K triumfu nejvíc pomohli David Lafata a Marek Matějovský, kteří zaznamenali hattrick. Lafata navíc ještě o dvě branky navíc.

Ze Silvestrovského derby tak po remíze a výhře vyšli lépe sparťané. Navíc zaznamenali historicky nejvyšší výhru.

Výsledky Silvestrovského derby:

Zápas hráčů nad 45 let:

AC Sparta Praha - SK Slavia Praha 5:5
Branky: 5. Kincl, 6. Lokvenc, 25. Novotný, 30. Hartig, 38. Hartig – 13. Kozel, 18. Janoušek, 20. Ulich (pen.), 24. Koubek, 30. Koubek

Zápas hráčů nad 35 let:

AC Sparta Praha - SK Slavia Praha 11:4
Branky: 2. Zelenka, 10. Lafata, 12. Voříšek, 17. Lafata, 25+1. Matějovský, 31. Matějovský, 32. Lafata, 35. Matějovský, 40. Lafata, 43. Stracený (pen.), 50. Lafata – 11. Táborský, 20. Pešír, 30. Pešír (pen.), 42. Táborský (pen.)