Další sporty

Transgender plavkyně překonává rekordy. Ostatní závodnice chtějí bojkot

Transgender plavkyně překonává rekordy. Ostatní závodnice chtějí bojkot
Trangendr plavkyně Lia Thomasová | Zdroj: Twitter @MexicanFiver

Transgender sportovců je stále více a více a také stále budí rozporuplné pocity napříč sportovci i širokou veřejností. Jednou z nich je i Američanka Lia Thomasová, která aktuálně závodí mezi ženami a překonává jeden rekord za druhým.

To se samozřejmě nelíbí ostatním plavkyním, konkrétně těm ze skupiny UPenn, ve které závodí i právě Thomasová. Ty uvažovaly o bojkotu posledních závodů, ale jelikož se bály, že by se nemohly zúčastnit prestižní Ivy League, nakonec couvly.

22letá Thomasová překonala na Pensylvánské univerzitě několik rekordů a spousta závodníků a trenérů si stěžuje na NCAA, že umožňuje takto zvýhodněným závodníkům poměřovat síly se ženami.

Zdroj blízky týmu UPenn řekl pro web Daily Mail, že je NCAA ignoruje a závodnice budou muset dát svou nevoli najevo jinak. "Vědí, že nemají podporu ze školy nebo NCAA," prozradil zdroj.

Související obsah

​Promluvil i rodič jedné z dívek. "Postavil bych se na start s nápisem na hrudi 'NCAA - mluvte. Potřebujeme odpovědi'. Ale je možné, že plavci neudělají nic, protože se bojí, že budou vnímaní jako transfobní," řekl.

Zdroj Daily Mail se vyjádřil také k tomu, jak to nejspíš bude vypadat na dalších závodech. "Bude to jako minule. Lia skočí, nikdo nic neudělá. Pak skočí první biologická žena a zazní obrovský úspěch," myslí si.

Lia Thomassová bere přípravky na potlačení testosteronu. Navíc tři roky závodila v UPenn jako muž. Podle pravidel NCAA stačí rok léčby, aby mohla soutěžit právě mezi ženami, což Thomassová už splnila.

V USA bojovala o titul miss první transgender žena:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události