Další sporty

Musíme využívat šance a nedělat chyby, věří házenkáři proti Švédsku v zázrak

České házenkáře čeká v pondělí večer klíčový zápas o pokračování na evropském šampionátu. Bude to ale přetěžká bitva. Jejich soupeřem je Švédsko, které patří mezi favority celého turnaje. Pokud chtějí Češi postoupit dál, musí zvítězit. Hráči ale věří, že je v jejich silách to zvládnout. Musí se ale vyvarovat technických chyb a proměňovat šance.

Česká reprezentace zatím předvádí v Bratislavě velmi dobré výkony. V prvním utkání odehrála velmi dobrý zápas se Španělskem, se kterým prohrála těsně 26:28 a následně si suverénně poradila s Bosnou a Hercegovinou 27:19, když zazářil hlavně Matěj Klíma, který se trefil hned osmkrát. Podobně úspěšná byla i reprezentace Švédska, která si navíc ze zápasů proti stejným soupeřům odnesla lepší skóre, tudíž Češi musí v pondělí vyhrát. 

"Extrémně důležitý byl vstup do zápasu, kdy jsme ukázali, že chceme hrát rychlou házenou, a Bosňané potom už tahali nohy. Tohle myslím, že bychom si měli vzít i do dalších utkání a snažit se hrát rychlou a jednoduchou házenou, která nám svědčí," byla po zápase s balkánským soupeřem pozitivně naladěna spojka Tomáš Babák. 

Související obsah

​Zároveň si ale uvědomuje, jak těžkým soupeřem Švédsko je. "Víme, co nás čeká. Pro mě je Švédsko jeden z favoritů na vítězství v celém turnaji. Hodně těžký soupeř. Ale my do toho půjdeme naplno a pokusíme se vyhrát. Uvidíme, jestli to bude stačit, nebo ne," říká Babák, který na klubové úrovni obléká dres německého Bergischeru. 

České reprezentaci se proti Švédsku dlouhodobě nedaří. Na velké akci se s ním naposledy utkala v roce 2015, kdy na mistrovství světa schytala těžký debakl 22:36. Neúspěchem skončil i duel o tři roky dříve na evropském šampionátu, kdy byl zápas přece jen vyrovnanější, ale i tak dopadl porážkou 29:33. Vzájemná utkání spolu oba týmy hrály i na začátku tisíciletí, ale ani tehdy nebyli Češi úspěšní. Prohrou skončily i dva přátelské zápasy v roce 2016.

Přesto pivot Leoš Petrovský věří, že se to v pondělí podaří změnit. "Bude to pro nás velké sousto, ale všechno je možné. Je potřeba, aby někteří hráči nebo celá jejich šestka neměla dobrý den. Klíčem bude, že nesmíme dělat technické chyby. Když uděláme chybu, hned přijde gól proti nám. Musíme se vyvarovat chyb, zbytečných střel z ničeho a musíme proměňovat šance," je si vědom házenkář, který hraje za německý TuS Nettelstedt-Lübbecke.

Související obsah

​Švédsko je nejúspěšnějším týmem v historii evropských šampionátů, když se mu povedlo zvednout trofej nad hlavu celkem čtyřikrát. Naposledy to Švédové dokázali v roce 2002. Nicméně i současný tým má velkou kvalitu, jelikož na loňském mistrovství světa získal stříbrné medaile a na olympijských hrách skončil pátý. 

Hlavními hvězdami týmu jsou spojka Jim Gottfridsson, křídelník Hampus Wanne a Jonathan Carlsbogärd, který je poslední dobou ve velmi dobré formě. Brankářem a zároveň kapitánem týmu je hráč s českými kořeny Andreas Palicka. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události