Historický večer pro Švýcara Meiera! Pěti góly se zapsal do kronik San Jose

Na tento zápas 25letý hokejista NHL asi nadosmrti nezapomene. Během jednoho utkání totiž nasázel do sítě Los Angeles pět branek, což se v historii San Jose ještě nikdy nikomu nepovedlo. Přispěl k tomu i Tomáš Hertl, který mu na tři z nich přihrál. Žraloci tak díky tomu vyhráli na svém ledě přesvědčivě 6:2.

V posledních zápasech se San Jose příliš střelecky nedařilo. Proti týmům New York Rangers a Pittsburgh Penguins vstřelilo dohromady pouze jeden gól, což mu stačilo na stejný počet bodů za jednu prohru v prodloužení. A tak se švýcarský útočník Timo Meier rozhodl, že za to proti Los Angeles Kings pořádně vezme.

Svůj první zásah naplánoval už na čtvrtou minutu utkání, když jej Brent Burns našel zcela osamoceného na levém kruhu a švýcarský útočník trefil odkrytou část branky.

Další gólovou nálož si Meier schoval na přelom první a druhé třetiny. Druhý, třetí a čtvrtý gól, kterými zatížil konto soupeře, totiž dělilo pouze 156 vteřin. V té době už Žraloci vedli 5:1 a o vítězi utkání bylo prakticky rozhodnuto. Meier ale stále neměl dost.

​Svůj pátý zásah v utkání švýcarský kanonýr přidal půl minuty před koncem druhé třetiny, když si po přihrávce Tomáše Hertla chytře položil obránce a bez větších problémů prostřelil Quicka v brance hostí. Meier se tak stal teprve desátým hokejistou v historii NHL, který stihl vstřelit pět gólů během prvních dvou třetin utkání. Naposledy se to podařilo Peteru Bondrovi v dresu Washingtonu. Tehdy se psal rok 1994.

Tento přepis historických tabulek ale Meierovi stále nestačil, protože ve třetí třetině mohl přidat dokonce šestou branku, když ve 48. minutě ujel obráncům, ale brankáře tentokrát nepřekonal. I tak ale Švýcarův počin vejde do dějin.

"Byl to speciální večer. Je skvělé dosáhnout takového úspěchu před vlastními fanoušky. Znamená to pro mě opravdu hodně, ještě víc, když to pomohlo k výhře," zářil po zápase nadšený Meier.

​Aby také ne. Stal se 54. hráčem v NHL, který dokázal vstřelit v jednom utkání pět gólů. Žádný z jeho předchůdců ale neoblékal dres San Jose Sharks. Meier se tak naprosto nesmazatelně zapsal do historie tohoto týmu. V tomto tisíciletí stejného úspěchu navíc před Meierem dosáhli pouze čtyři hokejisté, a to Slovák Marián Gáborík, Švéd Johan Franzén, Fin Patrik Laine a další Švéd Mika Zibanejad.

Pokud by se Meierovi podařilo využít šanci ze 48. minuty, připojil by se k sedmi vyvoleným, kteří v nejlepší hokejové lize světa vstřelili šest branek. Posledním mužem, který tohoto úspěchu docílil, byl Darryl Sittler v roce 1976. Doposud jediným sedmigólovým střelcem je Joe Malone, ale jeho počin musíme hledat v historických tabulkách hodně hluboko, tedy v roce 1920.