Motorsport

FIA stále řeší události z Abú Zabí, plánuje novou strukturu řízení závodů

FIA stále řeší události z Abú Zabí, plánuje novou strukturu řízení závodů
Zdroj: profimedia.cz

FIA plánuje vytvořit novou strukturu řízení závodů F1 s řadou ochranných opatření, jež by zabránila chybám. Rozhodl o tom poslední závod uplynulého ročníku formule 1 v Abú Zabí, který byl plný kontroverzí. Max Verstappen v boji o titul předjel Lewise Hamiltona až v posledním kole, k čemuž mu pomohlo několik sporných rozhodnutí ředitelství závodu. Mezinárodní automobilová federace událost stále vyšetřuje, v budoucnu chce zamezit tomu, aby se něco podobného opakovalo.

Uplynulý ročník závodů F1 je už dávno minulostí, přesto stále budí emoce. Souboj o titul mistra světa byl tentokrát otevřený až do posledního závodu v Abú Zabí a šampionem se nakonec stal Max Verstappen, vítězství však vybojoval i díky sporným rozhodnutím ředitelství závodu v čele s Michaelem Masim. Lewis Hamilton, kterého Nizozemec předjel v posledním kole a vyfoukl mu titul před nosem, proto podal dva protesty.

Ani jeden sice nebyl úspěšný, situace však vyvolala řadu reakcí, a tak vše začal vyšetřovat řídící orgán Mezinárodní automobilová federace. Při přezkoumávání všech kontroverzí zjišťoval i názory jednotlivých týmů, své šetření však zatím ještě neukončil.

Související obsah

​Mnoho zasvěcených osob připustilo, že ředitel závodu Michael Masi udělal v závěrečných kolech závodu spoustu provozních chyb, jež byly v rozporu s pravidly a přijatými protokoly. Polehčující okolností je ale fakt, že byl Australan pod velkým tlakem.

​I proto hodlá FIA konat. Podle zdrojů BBC chtějí její představitelé zavést řadu ochranných opatření a podpůrných struktur, které umožní řediteli závodu lepší rozhodování v klidnějším prostředí. Jedním z nich by měla být například bariéra mezi ředitelem závodu a týmy, aby se zabránilo tlaku ze strany stájí. Uvažuje se také nad revizí činnosti sportovních komisařů.

Pod Masim se přesto houpe židle. Některé týmy totiž prý při debatách o nových opatřeních a událostech z Abú Zabí doporučily prezidentovi FIA Mohammedu Ben Sulayemonovi, aby stávajícího ředitele odvolal a nalezl nového. Masi už pro ně totiž není věrohodný a chyby ve Spojených arabských emirátech prý nebyly zdaleka jediné, které v sezoně udělal. Další týmy však s Masim v případě zavedení nových pořádků nemají problém.

Související obsah

​"Zvýhodněný" Red Bull popřel, že by volal po Masiho konci. Zástupci Williamsu zase uvedli, že nevěří tomu, že by o zaměstnancích FIA rozhodovaly týmy. Nejasné jsou i názory jednotlivých jezdců. Jasno by každopádně mělo být nejdříve 14. února, kdy dojde ke schůzi komise F1. Na ní by se měly projednat změny, jež FIA plánuje.

 Lewis Hamilton v přestrojení překvapil malé fanoušky:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události