Další sporty

Zlatý paralympionik Petráček: Proti Číně nic nemám, olympiádu jsem si tam užil

Zlatý paralympionik Petráček: Proti Číně nic nemám, olympiádu jsem si tam užil
Český plavecký paralympionik Arnošt Petráček | Zdroj: Profimedia

Arnošt Petráček, který na paralympiádě v Riu získal zlatou medaili v plavání a loni si připsal stříbro, se v exkluzivním rozhovoru pro TN.cz rozpovídal i o letošní olympiádě v Pekingu, kterou spousta sportovců kritizuje. Sám má s Čínou zkušenosti z roku 2008. Dále mluvil o svých plánech do budoucna, ale také o financování sportu hendikepovaných, se kterým byly v minulosti velké problémy.

Začínají zimní olympijské hry v Pekingu. Jak se na ně těšíte? Budete je sledovat?
Na olympiádu se hodně těším, jsem především zvědavý na Martinu Sáblíkovou. Velmi mě mrzí, že tam někteří sportovci ze zdravotních důvodů nejsou. Někdo tam není i kvůli covidu. Tak to prostě v dnešní době je. Ale já se na ni velmi těším. Premiérově jsou tam české hokejistky a na ty se opravdu těším. Na zahájení se podívám asi zpětně, protože budu zrovna na cestě na soustředění. Všem sportovcům držím palce a doufám, že všichni budou zdraví. S těmi testy to budou mít náročné, protože sám vím z Tokia, jaké to je. Testovali jsme se každý den. Největší adrenalin byl před odletem, kdy jsme měli několik testů a bylo to opravdu psychicky náročné. Jsme rádi, že jsme vyvázli bez pozitivního výsledku.

Znáte se s některými českými sportovci?
Znám se velmi dobře s Tomášem Vernerem, který už ale nejezdí. Pak také s Martinou Sáblíkovou a Evou Samkovou, která bohužel startovat nebude. Na společných akcích se navzájem potkáváme.

Na jaké sporty se těšíte nejvíc?
Hlavně se těším na hokejisty a samozřejmě na Martinu Sáblíkovou. Na tu se těším úplně nejvíc. Hrozně jsem si oblíbil také boby, tak jsem na ně hodně zvědavý.

Související obsah

Po olympiádě bude samozřejmě následovat paralympiáda. Kdo z Čechů by tam mohl uspět?
Hodně dobře našlápnuto mají naši parahokejisté. Myslím, že jsou favority číslo jedna, ale budou to mít samozřejmě hodně náročné. Konkurence je tam obrovská. A uvidíme, jak dopadnou lyžaři. Na paralympiádu jsem stejně zvědavý jako na olympiádu. Uvidíme, jak to dopadne.

Věnujete se i vy nějakým zimním sportům?
Věnuji se sjezdovému lyžování. Minulý víkend jsem byl na Lipně, kde jsem poprvé závodil na lyžích ve slalomu. Závodit samozřejmě úplně nemůžu, protože jsem po operaci kolena. Byl to ale krásný zážitek a moc jsem si to užil.

Několik sportovců se vyjádřilo, že by v Číně olympijské hry být neměly. A to hlavně kvůli tomu, že stát potlačuje lidská práva. Jaký na to máte názor vy?
Je to politika. Ta dnes zasahuje v podstatě do každého odvětví. V roce 2008 jsem na paralympiádě startoval, což byl můj první start. Já jsem si to tehdy moc užil, Číňané byli úžasní. Moc nám pomáhali, měli to krásně zorganizované a nemůžu si na Čínu stěžovat.

Arnošt Petráček s olympijskou medailí | Zdroj: Profimedia

Loni v Tokiu jste bral stříbrnou paralympijskou medaili. Jaké hry byly vzhledem ke koronavirovým opatřením? Navíc se odehrály kompletně bez diváků.
Strašně mě doteď mrzí, že fanoušci tam s námi být nemohli. Ale i navzdory všem restrikcím jsme si olympiádu moc užili. Byla to asi má nejlepší paralympiáda. Měl jsem s sebou skvělý realizační tým, který se o mě parádně staral. Vše fungovalo tak, jak mělo. Musím jim všem poděkovat. V tak náročném období to zvládli perfektně. Opravdu musím říct, že i přes veškerá opatření to byla nádherná olympiáda. Bylo to samozřejmě ohromně náročné, ale nakonec jsme z toho měli všichni dobrý pocit.

Covidová situace je tu pořád. Jak moc vás ovlivňovala a stále ovlivňuje?
Když to všechno začalo v březnu roku 2020, což už jsou dva roky, je neskutečné, jak to letí, tak jsme vůbec nevěděli, co bude. Paralympiádu nám odložili a nikdo nevěděl, co se bude dít. Nevěděli jsme, jestli má smysl trénovat, jestli vůbec budou nějaké závody. V roce 2020 byly jen jedny závody v Berlíně. Otevřené mistrovství Německa bylo moc fajn a já byl rád, že jsem tam mohl jet. Měli jsme obrovskou podporu z Victoria VSC (Vysokoškolské sportovní centrum MŠMT ČT). Díky němu bylo vrcholovým sportovcům umožněno trénovat v plavecké bublině. Byla to jediná možnost, jak jsem mohl během covidu trénovat. Vláda tehdy zavřela prakticky vše, co mohla. Bylo to pro nás všechny ale psychicky náročné. Museli jsme hledat ale i jiné možnosti tréninků. V létě jsme jezdili na kole a měli jsme domácí cvičení. Doufám a pevně věřím v to, že už bude pouze lépe.

Související obsah

Jaké jsou vaše nejbližší plány?
V pátek odjíždím na úvodní víkendové soustředění do Domažlic. Pomalu se nám už rozjíždí sezona a v březnu to rozjedeme na plné obrátky. Máme také soustředění v Itálii, které bude spojené i se závody. Pak jedu se svým osobním trenérem, který je i reprezentačním koučem, na soustředění zdravých plavců. V dubnu pak máme závody v Česku, v květnu zahraniční soustředění a v červnu mistrovství světa na Madeiře, kde budeme plavat o kvalifikační kvóty na paralympiádu do Paříže.

Letos vám bude 31 let. Počítáte tedy i s další paralympiádou?
Určitě, Paříž je totiž opravdu nádherná. Navíc je za rohem. Letadlem jsme tam za dvě hodiny. Chci toho stoprocentně využít. Věřím, že v tu dobu už bude všechno normální a my si to užijeme i s fanoušky.

Říkal jste, že trénujete i se zdravými plavci. V čem vám to pomáhá?
Trénuji s nimi od roku 2008. Můj bývalý trenér Jiří Filip trénuje právě zdravé plavce v Českých Budějovicích na sportovním gymnáziu. Jezdím s nimi i na závody, například na Velkou cenu Ústí nad Labem. Hodně jsme jezdili také do Plzně. Ale účastnil jsem se i krajských akcí v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci nebo v Českém Krumlově. Plavu většinou s desetiletými dětmi. Já si s nimi rád zazávodím a oni z toho mají také radost. Navíc můžu malé děti motivovat k tréninkům i závodům.

Související obsah

Dříve se hodně řešilo, že paralympijský sport je finančně opomíjen oproti sportu zdravých. Už na loňské olympiádě v Tokiu se odměny za medaile srovnaly. Stejně tak by to mělo být letos. Vidíte v tomto ohledu pokrok?
Stoprocentně se to zlepšilo. Teď ale ještě nejsou vypsány dotační výzvy pro letošní rok na sportovní přípravu. Stále čekáme, ale věříme, že to dopadne dobře. Ale je dobře, že se pro hendikepované sportovce už odměny vyrovnávají. Začíná už to být opravdu srovnatelné s olympioniky. Ještě samozřejmě chvilku potrvá, než se to úplně vyrovná, ale snaha je tam vidět obrovská. Chtěl bych všem poděkovat, že se nám takto snaží podmínky srovnat.

Na olympijských hrách bude startovat také kamarádka Arnošta Petráčka Martina Sáblíková, která před startem hlásila, že je připravená:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události